MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Barwne Lusowo

Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Lusowie od lat licznie gromadzi mieszkańców powiatu poznańskiego. Tegoroczny odbył się w niedzielę, 13 sierpnia i tak jak w latach ubiegłych połączony był z dożynkami gminy Tarnowo Podgórne.

Doroczne Święto Plonów miało tradycyjną i folklorystyczną oprawę. Obrzęd dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, po którym gospodarze i zaproszeni goście podzielili się chlebem z mieszkańcami. 

Podziękowania  realizatorom i wszystkim, którzy tworzą atmosferę tego miejsca – sołectwom, które przygotowały stoiska, a  których w Tarnowie Podgórnym jest szesnaście,  organizatorom Festiwalu, kółkom rolniczym, które kultywują pamięć o historii rolnictwa, złożył wójt gminy Tadeusz Czajka.

Wśród zaproszonych gości był także Jan Grabkowski, starosta poznański.  – Cieszę się, że jestem dzisiaj wśród mieszkańców  gminy, powiatu poznańskiego, wśród ludzi uśmiechniętych i spełnionych, i chciałbym, aby tacy też mogli być rolnicy, bo wiemy jak wiele w tym roku czynników było niesprzyjających. Życzę wszystkim rolnikom i całemu otoczeniu związanemu z rolnictwem, aby plony były obfite a praca przyniosła efekty i zadowolenie – mówił starosta poznański.

Lusowska impreza to także doskonała okazja, aby poznać kulturę sprzed lat i tę współczesną z różnych stron świata. W XXIII już przeglądzie wzięły udział polskie i zagraniczne zespoły. Nasz kraj reprezentowali: Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” z Chludowa (powiat poznański), Zespół Folklorystyczny „Złote kłosy” z Buku (powiat poznański), Zespół Folklorystyczny „Gniewkowianie” i Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” z Lusowa (powiat poznański).

Jako pierwszy wystąpił zespół z Kujaw „Gniewkowianie”, któremu podziękował i wręczył  statuetkę, Jan Grabkowski, starosta poznański.  W tym roku statuetką był kogut – symbol obfitości. –  Wspaniale jest podziwiać różnorodność śpiewu, tańca, stroju, barw ale także różnorodność wieku uczestników, którzy wspólnie pokazują kulturę i historię danego regionu  – stwierdził Jan Grabkowski, starosta poznański. 

Zespoły zagraniczne przybyły do powiatu poznańskiego z Argentyny, Francji, Indii, Kostaryki, Turcji i Ukrainy. Zespół folklorystyczny „Flour d`Inmourtalo” z Nimes, miasta na południu Francji, przedstawił dziedzictwo kulturowe Prowansji, Rangsagar Performing Arts reprezentował kulturę indyjską, a Alma Zahori Costa Rica prezentował muzykę, obrzędowość i taniec tradycyjny z Kostaryki.  Tradycje etniczne, m. in. Kurdów, Albańczyków, Turkmenów czy Lazów pokazał turecki zespół Bursa Uludag University Folk Dance Group. Specjalizujący się w folklorze Bukowiny i huculskim zespół Folk dance ensemble „Neogalaktika” przyjechał z Ukrainy,  a Ballet Folklorico Raices Nuevas zaprezentował publiczności La fiesta del monte – tańce północnej Argentyny, prezentowane podczas świąt i karnawału oraz Sangre gaucha – w rytmach Malambo. Nie zabrakło także Folkowej Strefy Dziecięcej, gdzie odbywały się m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci.

Gwiazdą przeglądu była pochodząca z Przeźmierowa Kapela Hałasów, która wieczorem zachęciła uczestników do wspólnego tańca i śpiewu znanych ludowych melodii. Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Lusowie to wydarzenie, dzięki któremu możemy poznać piękno kultury i jej zakorzenienie w historii. Bo też jak powiedział francuski pisarz André Malraux „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”.

Zdjęcia: Anna Jaworska oraz Telewizja STK

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 13 sierpnia 2023