MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Będą dotacje na jakość kształcenia (05.04.2019)

Blisko 8 milionów złotych to kwota przeznaczona na poprawę kształcenia ogólnego i zawodowego na terenie metropolii poznańskiej.

Jakość kształcenia ma podstawowe znacznie nie tylko dla indywidualnych losów młodych ludzi, ale także dla gospodarki. Tylko dobrze wykształceni specjaliści są gwarantem jej rozwoju. W ramach WRPO 2014+ można uzyskać wsparcie zarówno na rozwój kształcenia zawodowego młodzieży, jak i na projekty dotyczące kształcenia ogólnego. W dwóch ogłoszonych właśnie konkursach na przedsięwzięcia mieszczące się w ramach poddziałania 8.1.4 i 8.3.4 do podziału jest prawie 8 milionów złotych.

– W przypadku kształcenia zawodowego liczymy na projekty z zakresu kształcenia dualnego, obejmujące staże i praktyki – mówi Sylwia Ciesiółka ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań, które rozpisało oba konkursy. – Dofinansowanie można otrzymać też na doposażenie szkół w sprzęt służący do nauki, a także podnoszenie kwalifikacji nauczycieli czy wreszcie doradztwo zawodowe. W konkursie dotyczącym kształcenia ogólnego stawiamy m.in. na zajęcia dodatkowe, autorskie programy nauczania w zakresie matematyki i informatyki – dodaje.

Termin składania wniosków w obu konkursach upływa 19 kwietnia. Szczegółowe informacje o konkursach i ich regulaminy można znaleźć na stronie wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce nabory. To jednak nie pierwsze inwestycje z pieniędzy WRPO 2014+ w kształcenie młodzieży. Z europejskim wsparciem przebudowuje, remontuje i wyposaża pracownie do nauki zawodów między innymi poznańskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego.

– Sprzęt, w który w ramach tego projektu wyposażamy pracownie pozwoli naszym uczniom pracować na takich urządzeniach, z jakimi zetkną się później w pracy – mówi Marcin Kępara, wicedyrektor Centrum. – Kupiliśmy między innymi sterowane numerycznie pięcioosiowe centrum obróbcze, które pozwala na obróbkę skomplikowanych elementów. Innym zakupem są nowe sterowniki PLC (na których uczniowie będą mogli uczyć się programowania np. linii produkcyjnych), czy nowoczesny robot spawalniczy. Utworzyliśmy nową pracownię robotyki. Warto wspomnieć też o dodatkowej pracowni pneumatyki i hydrauliki. Nie sposób wymienić wszystkiego. Obecnie jesteś-my na etapie wyposażania pracowni. Chcemy, by od nowego roku szkolnego uczniowie mogli z nich korzystać.

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego prowadzi klasy m.in. w takich zawodach jak bardzo poszukiwany technik chłodnictwa i klimatyzacji, mechatronik czy mechanik lotniczy. Szkoła należy do Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych, a treści przekazywane uczniom są akceptowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jako przygotowanie do egzaminów uprawniających do pracy przy samolotach.

Projektem współfinansowanym z pieniędzy WRPO jest projekt „Informat – wzmocnienie kompetencji kluczowych w zakresie matematyki i informatyki wśród uczniów szkół powiatu poznańskiego”. Projekt obejmuje dodatkowe zajęcia z matematyki i informatyki dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie i Zespołu Szkół w Mosinie. W sumie skorzystać z niego może około 180 młodych ludzi oraz 10 nauczycieli.

– Jest to kolejny, istotny projekt edukacyjny, który prowadzimy – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Inwestycje w szkolnictwo to nie tylko nakłady infrastrukturalne. W tym przypadku beneficjenci to kadra pedagogiczna, która pozna najnowsze metody dydaktyczne oraz uczniowie. – To naturalne dopełnienie kierunku, w jakim idzie szkolnictwo zawodowe w powiecie poznańskim – dodaje T. Łubiński. – Informatyka jest integralną częścią kompetencji przyszłych pracowników, np. automatyków czy mechatroników.

Poznań Nasze Miasto

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 kwietnia 2019