Będzie więcej miejsc w szkołach (03.03.2023)

logo radio poznań

Stolica Wielkopolski pieniądze dostanie od innych samorządów. 21 gmin wyłoży na ten cel 5 milionów złotych. Tyle samo dołoży powiat poznański. Stworzenie dodatkowych miejsc ma pomóc uniknąć problemu z rekrutacją powiększonego rocznika. Decyzję podjęto podczas Rady Metropolii Poznań. Za wsparcie samorządów podziękował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Tworzymy dodatkowe możliwości w zakresie przyjęcia uczniów, to jest około 100 oddziałów, co będzie obejmowało możliwość zabezpieczenia nauki dla dodatkowych 3 tysięcy uczniów na terenie Poznania. Chciałem serdecznie podziękować za taką solidarność – mówi Jacek Jaśkowiak.

70 dodatkowych klas powstanie w poznańskich liceach. To właśnie do nich zgłasza się najwięcej absolwentów podstawówek. Miasto nie zdecydowało się jednak na postawienie klas w kontenerach, chociaż było to rozważane. Jak wyjaśnia dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Poznania, Przemysław Foligowski, szkoły będą musiały dłużej pracować.

– Klasy się większe nie zrobią, ławek w nich więcej również nie będzie, po prostu placówki oświatowe, które kończą dziś o godzinie 17, będą być może kończyły o godzinie 19. Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to jest sytuacja przejściowa. Oczywiście wykorzystamy również pomieszczenia szkół podstawowych tam, gdzie będzie taka możliwość – mówi Przemysław Foligowski.

Poznańskie i powiatowe podstawówki ma w tym roku skończyć ponad 14 tysięcy uczniów. Odpowiednio w szkołach średnich w Poznaniu będzie 12 tysięcy miejsc, a w powiecie poznańskim 2 tysiące miejsc. Rekrutacje ma też ułatwić przesunięcie harmonogramu o dwa tygodnie. Koniec naboru uzupełniającego zaplanowano na 11 sierpnia. Urzędnicy planują jeszcze jedną zmianę. W zeszłym roku kandydaci mogli początkowo zgłosić się aż do sześciu klas. Teraz wybór ma być ograniczony do czterech. Nowe reguły muszą jednak zaakceptować poznańscy radni.

Rodzice są zadowoleni z dodatkowych miejsc w poznańskich szkołach ponadpodstawowych. Rodzice ósmoklasistów od jesieni zeszłego roku apelowali do urzędników o rozważne zaplanowanie rekrutacji. „Jestem zadowolona” – mówi dziś autorka petycji “Ratujmy zapomniany podwójny rocznik dzieci 2008-2009”, Katarzyna Trzeciak.

– Biorąc pod uwagę jakimi liczbami miejsc dysponowaliśmy na początku rozmów z miastem i powiatem, to jest zdecydowana poprawa, bo mówiliśmy o rzędzie 9 tysięcy miejsc zorganizowanych przez Poznań. Przypominam, że Poznań na początku tych rozmów dosyć mocno odcinał się od tematu organizowania szkolnictwa dla dzieci z powiatu, także myślę, że to, że tych miejsc powstanie znacznie więcej, jest dużym sukcesem i dużym powodem do radości – mówi Katarzyna Trzeciak.

Autorka petycji podkreśla, że rodzice wciąż nie znają wielu szczegółów, dotyczących chociażby organizacji pracy szkół przy większym roczniku. Urzędnicy już dziś zapowiadają lekcje do późna. – Mam nadzieję, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby wypracować dla tych dzieci jak najlepsze warunki – podsumowuje Katarzyna Trzeciak.

Radio Poznań

Opublikowano: 5 marca 2023