Ogłoszenia Komunikaty
Bezpłatne szczepienie przeciw HPV
Bezpłatne szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Zachęcamy do udziału w Programie bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) adresowanych do dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Powiat Poznański w latach 2008-2023 zrealizował 15 edycji „Programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”. W wyniku tych działań zaszczepiono przeciw wirusowi HPV ponad 11 tys. dzieci oraz zrealizowano edukację zdrowotną w tym obszarze skierowaną zarówno do młodzieży oraz ich opiekunów. Aktualnie szczepienia realizowane są przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Powszechnego programu szczepień przeciw HPV i uzupełniają bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka, która jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie podana przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Zasady szczepień:
- szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9,
- jeśli dziecko urodziło się w roku 2010 lub 2011 i przyjęło już pierwsze dawkę, drugą może otrzymać w ramach programu. W tym celu należy umówić się na pierwszą dawkę na IKP, w trakcie wizyty
w POZ przedstawić potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Punkt szczepień odnotowuje ten fakt, a następnie wprowadzi do systemu i poda drugą dawkę, - jeśli dziecko urodziło się w 2010 r. i pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14. roku życia, może otrzymać drugą dawkę po dacie 14 urodzin.
Zapis dziecka na szczepienie:
W celu zapisania dziecka na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę za pośrednictwem:
- Internetowego Konta Pacjenta (Przeczytaj, co zrobić, jeśli nie masz dostępu do Internetowego Konta Pacjenta dziecka),
- aplikacji mojeIKP,
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00),
- w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Ponadto, dzieci w innym wieku niż objęte programem (tj. w wieku 9–11 lat oraz 14–17) mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę 2-walentną Cervarix. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę. Na szczepienie należy przyprowadzić dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Więcej informacji o wirusie HPV i szczepieniach na stronie:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv
Lista placówek, w których można zrealizować bezpłatne szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w powiecie poznańskim oraz w Poznaniu znajduje na stronie:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV