MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Bibliostacja oficjalnie otwarta

otwarcie Bibliostacji w Pobiedziskach

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego ma nową siedzibę. Nazywa się Bibliostacja i mieści się we wnętrzach zrewitalizowanego, zabytkowego dworca kolejowego. – To wspaniałe połączenie i wspaniałe miejsce. Miejsce, którym na pewno można się chwalić w całej Polsce – podkreślił Mirosław Wieloch, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu.

On na oficjalnym otwarciu placówki, które odbyło się 1 września, reprezentował starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego. – W obecnych czasach, w których królują internet i smartfony, książka chwilowo znalazła się w odwrocie. Dlatego tym bardziej należą się słowa uznania władzom Pobiedzisk za to, że zrobiły wszystko co w ich mocy, aby popularyzować czytelnictwo, i aby książki nadal pachniały czytelnikom. Dla mnie zapach nowej książki zawsze był bowiem wyjątkowy. Mam nadzieję, że nowa siedziba będzie licznie odwiedzana przez mieszkańców, nie tylko tych podróżujących – dodał Mirosław Wieloch.

Bibliostacja zajmuje trzy czwarte miejsca zabytkowego, 150-letniego dworca kolejowego. – On powstał jeszcze w czasach pruskich, podczas budowy linii kolejowej łączącej Poznań z Gnieznem i Inowrocławiem. Od tamtego czasu, ten bardzo charakterystyczny budynek z czerwonej cegły, służył podróżnym – opowiadała Małgorzata Halber, dyrektorka Biblioteki. – Pięć lat temu podjęto decyzję o jego rewitalizacji. W jej trakcie ze starego budynku zostały praktycznie tylko same mury. Cała reszta została stworzona od zera. W ten sposób powstała nowa przestrzeń, którą splotem wielu decyzji zdecydowano się przekazać w użytkowanie naszej placówce – dodaje.

Okazja ku temu była znakomita, ponieważ Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska obchodzi 75. urodziny. – Nowa siedziba to nasz prezent dla mieszkańców i przede wszystkim czytelników – zapewnia Małgorzata Halber. Prezent prezentuje się wspaniale, ponieważ stare mury zyskały nowoczesny charakter. Imponujące jest również wyposażenie biblioteki. Na dwóch poziomach znalazły się wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnia, stanowiska komputerowe z dostępem do drukarki, multimedialna scena z trybuną, strefa wi-fi, przestrzeń dla dzieci z rodzicami, strefa seniora oraz sala warsztatowa i laboratorium przyszłości ze studiem nagrań.

Obiekt  wyposażony został również w windę oraz pętlę indukcyjną dla niedosłyszących. Przed Bibliostacją już wkrótce będzie też dostępny książkomat, i to siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Ważnym elementem wystroju Biblioteki są odniesienia do dziejów Ziemi Pobiedziskiej. Powstały tam bowiem grafiki z wizerunkami osobistości związanych z miastem, a także gabloty z artefaktami. – Ufamy, że to miejsce będzie skarbcem wiedzy, a także kreatywnych działań oraz inspiracji. Miejscem spotkań ludzi z książką, kulturą, łączącym pokolenia, współczesność z historią. Miejscem wielu początków podróży w dosłownym i symbolicznym znaczeniu – dodaje Małgorzata Halber.

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego miało bardzo uroczysty charakter. Pojawiło się na nim też wielu gości. Mieli oni okazję m.in. wysłuchać wystąpienia prof. Waldemara Łazugi pt. „Pociąg do biblioteki”. O swojej miłości do książek opowiadali także zaprzyjaźnieni z placówką pisarze, Emilia Kiereś oraz Marcin Mortka. Wszyscy zebrani mieli również okazję obejrzeć spot filmowy pt. „Bibliostacja Pobiedziska. Kolej na nową siedzibę”. Dodajmy tylko, że w tej nowej siedzibie znajduje się blisko 40 tysięcy książek. Jest zatem z czego wybierać i co czytać…

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 1 września 2023