MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Biblioteka ma już 30 lat

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

W tym roku Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu obchodzi 30-lecie swojej działalności. Od 30 lat instytucja ta, podlegająca Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, nad którą nadzór sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty, służy mieszkańcom gminy Swarzędz. Ze względu na swój naukowo-specjalistyczny charakter biblioteka kładzie nacisk na zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych kształcących i doskonalących się nauczycieli i wychowawców, studentów przygotowujących się do zawodu pedagoga i psychologa, a także wszystkich innych osób zainteresowanych sprawami oświaty.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Swarzędzu została powołana decyzją nr 19/91 Kuratora Oświaty i Wychowania w Poznaniu z dnia 5.06.1991 r. Było to efektem starań burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz oraz dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu. Swarzędz, jako miasto o silnym przyroście mieszkańców i rozwijającej się stale bazie oświatowej, uznany został za odpowiednie miejsce do utworzenia w nim filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu. Burmistrz Swarzędza uznał, że powstanie biblioteki pedagogicznej w Swarzędzu będzie dobrze służyć podnoszeniu jakości pracy szkół i zobowiązał się do przeznaczenia lokalu na potrzeby biblioteki.

Pierwszą siedzibą Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu były dwie sale lekcyjne w Szkole Podstawowej nr 3 w Swarzędzu. W 1998 r., w związku z koniecznością wykorzystania pomieszczeń zajmowanych przez bibliotekę na potrzeby szkoły, przeniesiono ją do pomieszczeń w piwnicy tej samej instytucji. Natomiast w 2008 r. biblioteka została przeniesiona do wyremontowanych pomieszczeń na wysokim parterze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu, obok Biblioteki Publicznej.

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu prowadzi działalność służącą potrzebom oświaty i wychowania. Celem jej działań jest wspieranie procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli, a także wspieranie działalności szkół. Biblioteka Pedagogiczna służy przede wszystkim nauczycielom (stanowią oni 65% czytelników). Wspiera nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, pedagogów, psychologów szkolnych oraz logopedów. Wśród użytkowników jest również wielu pracowników socjalnych, specjalistów pracujących z osobami niepełnosprawnymi, a także pracowników naukowych. Biblioteka pomaga także studentom w kształceniu na kierunkach pedagogicznych, psychologicznych i innych pokrewnych.

Unikalny księgozbiór Biblioteki Pedagogicznej składa się z literatury naukowej i specjalistycznej. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu gromadzi i udostępnia literaturę z zakresu pedagogiki i nauk pokrewnych, publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, literaturę piękną, piśmiennictwo z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, programy nauczania i programy wychowania przedszkolnego, materiały informacyjne o kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa, materiały stanowiące wsparcie szkół i placówek w realizacji ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, materiały dotyczące problematyki związanej z udzielaniem dzieciom, młodzieży oraz rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

Ponadto swarzędzka filia Biblioteki Pedagogicznej udostępnia możliwość bezpłatnego korzystania z zasobów cyfrowych – książek w ramach elektronicznej czytelni IBUK Libra. Księgozbiór Biblioteki to ponad 13 tys. woluminów książek, ponad 400 roczników czasopism i przeszło 3 tys. elektronicznych publikacji naukowych. Biblioteka jest placówką w pełni skomputeryzowaną, świadczącą usługi w profesjonalnym systemie bibliotecznym SowaSQL. Katalogi swarzędzkiej filii zagregowane są w portalu WIP (Wielkopolska Informacja Pedagogiczna), dzięki czemu użytkownicy Biblioteki mają dostęp do baz bibliotek w województwie wielkopolskim.

Swarzędzka placówka oferuje także bezpłatny dostęp do nowoczesnej pracowni komputerowej, a dzięki sieci światłowodowej użytkownicy mogą bezpłatnie korzystać z ultraszybkiego i stabilnego internetu, również bezprzewodowego. Biblioteka posiada stronę internetową oraz jest obecna w serwisach społecznościowych. Do ważnych zadań Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu należy wspomaganie pracy szkół i przedszkoli w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Biblioteka organizuje szkolenia, wykłady, warsztaty, seminaria i konferencje dla nauczycieli. Biblioteka Pedagogiczna wspomaga biblioteki szkolne w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką. Otacza je opieką merytoryczną i służy pomocą w realizacji zadań statutowych.

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

Regularnie działa sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy, prowadzona przez swarzędzką Bibliotekę Pedagogiczną. Jest to przestrzeń dla nauczycieli bibliotek szkolnych, w której mogą wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie dokształcać, to unikalne forum nauczycieli specjalistów z gminy Swarzędz. Znaczący wpływ na poziom i jakość prowadzonych spotkań ma współpraca biblioteki z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Swarzędzu. W ramach tej współpracy specjaliści z poradni prowadzą wykłady i warsztaty dla nauczycieli, które dotyczą ważnych tematów pedagogicznych i problemów szkolnych, wprowadzają w nowe zagadnienia z zakresu pedagogiki i psychologii oraz wzbogacają warsztat pracy nauczyciela.

Ponadto instytucja ta prowadzi ożywioną działalność edukacyjną, kulturalną i informacyjną. Organizuje liczne konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne dla uczniów. Wspiera talenty uczniów i promuje młodych twórców organizując wystawy ich pracy w swojej siedzibie. Swarzędzka Biblioteka Pedagogiczna organizuje również zajęcia edukacyjne dla dzieci z miejscowych przedszkoli i szkół, wspomagając w ten sposób pracę nauczycieli. Biblioteka organizuje też zajęcia dla dzieci w czasie ferii zimowych i wakacji, wspomagając szkoły i świetlice z terenu gminy.

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

W celu ułatwienia nauczycielom i specjalistom dostępu do fachowej literatury i pomocy w procesie samokształcenia Biblioteka Pedagogiczna tworzy punkty biblioteczne ze swoimi zbiorami w szkołach, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu oraz w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.
Biblioteka popularyzuje wiedzę o regionie i włącza się w proces kształtowania poczucia tożsamości regionalnej. Organizuje wystawy lokalnych twórców i zaprasza na spotkania z nimi. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Swarzędzu organizuje spotkania dla seniorów popularyzujące czytelnictwo oraz porady i konsultacje z zakresu obsługi komputera i internetu.

Natomiast dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu biblioteka organizuje wystawy prac podopiecznych Stowarzyszenia promując w ten sposób twórczość osób niepełnosprawnych i zwracając uwagę na problem niepełnosprawności i nierówności, przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu. Działanie swarzędzkiej filii Biblioteki Pedagogicznej mocno wrosło w lokalny krajobraz. Gmina Swarzędz dzięki obecności Biblioteki Pedagogicznej stała się jedyną jednostką samorządową w powiecie poznańskim prezentującą tak komplementarną ofertę naukowo-dydaktyczną.

Autor: Kornelia Choryńska

Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2021