MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Biesiada patriotyczna

biesiada patriotyczna w skrzynkach

Z okazji Święta Niepodległości w Dworze w Skrzynkach odbyła się „Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego”. – Jestem zachwycony tym wieczorem – przyznał Jan Grabkowski. „Śpiewanki Wielkopolskie” zaprezentowali soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu.

– To był ten rodzaj patriotyzmu, który każdy z nas nosi w sobie. 11 listopada jest radosnym świętem i ta radość była widoczna w Skrzynkach. Wszyscy śpiewaliśmy razem z artystami i nie trzeba było nawet korzystać ze śpiewników. Bo też swego czasu te pieśni i przyśpiewki nuciło się na obozach czy koloniach. To był piękny wieczór i nie ukrywam, że chciałbym, aby takie biesiady stały się cykliczne. Mamy w powiecie poznańskim piękne miejsca do organizowania tego typu wydarzeń, jak choćby Dwór w Skrzynkach, który ja nazywam pałacem – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

W podobnym tonie wypowiadał się dyrektor Instytutu Skrzynki. – Takie imprezy w plenerze mają swój klimat. Tworzy je choćby ognisko, które w dzisiejszych czasach jest rzadko spotykane w miejskiej rzeczywistości, a które potrafi wytworzyć jedyną w swoim rodzaju atmosferę – stwierdził Jan Babczyszyn. O tę atmosferę zadbali również artyści Teatru Muzycznego, Katarzyna Tapek i Łukasz Kocur, którym akompaniował na fortepianie Michał Łaszewicz. „Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego – Śpiewanki Wielkopolskie” to też jeden z elementów drugiej edycji „Paderewski Festiwal”.

– To, że Paderewski zasługuje na imprezę swojego imienia w Poznaniu jest tyleż oczywiste, co zobowiązujące. Dlatego ten festiwal tworzy kilkanaście wydarzeń związanych z jego postacią. Organizujemy je nie tylko w Poznaniu i powiecie poznańskim, ale także w szwajcarskim St. Gallen oraz niemieckim Berlinie – mówił Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego. – Organizując takie wydarzenia jak choćby to w Skrzynkach staramy się na nowo odczytać, to co pięknie i dumnie nazywa się patriotyzmem. Staramy się też szukać tego co nas łączy, a łączy nas choćby wspaniała historia – dodał.

O tej historii przypominały właśnie „Śpiewanki Wielkopolskie”. – Na przestrzeni wieków, a więc również i podczas Powstania Wielkopolskiego, różnego rodzaju przyśpiewki i pieśni były nieodłącznym elementem życia Polek i Polaków. Z jednej strony były formą rozrywki, z drugiej zaś lekcją patriotyzmu przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Te nieco zapomniane dziś utwory pomagały naszym przodkom zachować polskość zarówno w rodzinnych domach, jak i na emigracji czy też w pożodze wojennej – czytamy w śpiewniku, który każdy z gości przybyłych do Skrzynek otrzymał w prezencie.  

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 listopada 2023