MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

Biesiada z Maxem Cegielskim

grafika

Dwór Skrzynki zaprasza 26 listopada na spotkanie z niezwykłym wojażerem – Maxem Cegielskim, który podczas biesiady literackiej opowie o swojej najnowszej książce, która miała swoją premierę zaledwie 11 października tego roku. Książka “Kongo w Polsce – Włóczęgi z Josephem Conradem” to podróż w głąb siebie. Jak się okazuje nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne “Jądro ciemności”. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?

Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.

Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. Kongo w Polsce jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura. A kim jest nasz wyjątkowy wojażer? Max Cegielski to pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 r., a jego pierwsza książka to podróżnicza Masala z 2002 r. Autor reportaży, m.in. Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, za który otrzymał w 2009 r. Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz powieści, m.in. Prince Polonia o przemytnikach w Indiach i Nazywam się Czogori o wspinaczce w Pakistanie. W wydawnictwie Agora opublikował wcześniej Leksykon buntowników o ikonach kontrkultury. Autor i kurator projektów artystycznych oraz wystaw. Współprowadził m.in. Halę odlotów w TVP Kultura, nagrodzoną Grand Pressem oraz Xięgarnię w TVN24, uhonorowaną nagrodą Polskiej Izby Książki.

Biesiada – w dosłownym tego słowa znaczeniu – rozpocznie się o godzinie 17.00 gdy wszyscy goście zasiądą za stołem zastawionym potrawami kuchni żydowskiej, dzięki którym łatwiej będzie wczuć się w klimat tej niezwykłej Maxowej podroży. Stół, biesiada, różne smaki z pewnością skracają dystans i tworzą wyjątkową atmosferę do zadawania autorowi nawet bardzo osobistych pytań. Bilety w cenie 100zł można kupować on-line na stronie Instytutu Skrzynki w zakładce Bilety. Ilość miejsc za biesiadnym stołem ograniczona. Spotkanie z Maxem Cegielskim w Dworze Skrzynki organizowane jest pod auspicjami Unii Literackiej.

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 listopada 2023