MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

„Bitwa Regionów” rozpoczęta

konkurs kół gospodyń wiejskich

Rozpoczęła się IX edycja konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Jest to wieloetapowe wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim, w którym reprezentacje KGW przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tegoroczną odsłonę konkursu i eliminacje w regionie  wielkopolskim włączył się także Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, operator Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu oraz Liliana Kubiak, zastępca dyrektora, uczestniczyli w pracach komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzyła listę rankingową uczestników. Przedstawiciele Instytutu będą także uczestniczyć w pracach komisji oceniających poszczególne potrawy podczas licznych degustacji plenerowych w pierwszym regionalnym  etapie wydarzenia. Pierwsze eliminacje są już za nami. 1 czerwca podczas festynu „Dzień Dziecka z Tarpanem” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie kapituła degustacyjna wyłoniła laureatów. Triumfowało Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce – Kobiety Dąbrówki za plyndze.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Fyrtel Dachowa w Dachowie w gminie Kórnik za chałkę z szarpaną kaczką i konfiturą z czerwonej cebuli, a trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku w gminie Grodzisk Wielkopolski za skoki królicze z prażuchami z albertowskiej pyry z modrą kapustą. Przyznano też wyróżnienia. Otrzymały je: Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzynkach w gminie Kórnik za plendze z gzikiem oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wirach w gminie Komorniki za pieczony karczek ze świnki złotnickiej w towarzystwie kolorowych kopytek z orzeźwiającą surówką z młodej kapusty.

W niedzielę, 2 czerwca, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka w Książu Wielkopolskim, wypłoniono kolejny zwycięzców. Tam najlepsze okazało się Koło Gospodyń Wiejskich w Niesłabinie w gminie Śrem. Podczas kolejnych imprez plenerowych w czerwcu na terenie całej Wielkopolski odbędą się degustacje pozostałych dań konkursowych. Kapituła, składająca się każdorazowo z trzech osób – ekspertów kulinarnych, zdegustuje ponad 200 przysmaków przygotowanych przez wielkopolskie Koła Gospodyń Wiejskich. Do drugiego etapu przechodzą koła które zajmą w eliminacjach pierwsze miejsce. Finał wojewódzki odbędzie się w dniu 31 sierpnia. Zwycięzca finału wojewódzkiego reprezentować będzie Wielkopolskę w Finale ogólnopolskim. W tym roku pula nagród wyniesie ponad 65 tysięcy złotych.

Źródło: Instytut Skrzynki
Zdjęcia: KOWR

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 czerwca 2024