Relacje
„Bitwa Regionów” rozpoczęta
Rozpoczęła się IX edycja konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Jest to wieloetapowe wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim, w którym reprezentacje KGW przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tegoroczną odsłonę konkursu i eliminacje w regionie wielkopolskim włączył się także Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, operator Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.
Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu oraz Liliana Kubiak, zastępca dyrektora, uczestniczyli w pracach komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzyła listę rankingową uczestników. Przedstawiciele Instytutu będą także uczestniczyć w pracach komisji oceniających poszczególne potrawy podczas licznych degustacji plenerowych w pierwszym regionalnym etapie wydarzenia. Pierwsze eliminacje są już za nami. 1 czerwca podczas festynu „Dzień Dziecka z Tarpanem” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie kapituła degustacyjna wyłoniła laureatów. Triumfowało Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce – Kobiety Dąbrówki za plyndze.
Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Fyrtel Dachowa w Dachowie w gminie Kórnik za chałkę z szarpaną kaczką i konfiturą z czerwonej cebuli, a trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich w Albertowsku w gminie Grodzisk Wielkopolski za skoki królicze z prażuchami z albertowskiej pyry z modrą kapustą. Przyznano też wyróżnienia. Otrzymały je: Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzynkach w gminie Kórnik za plendze z gzikiem oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wirach w gminie Komorniki za pieczony karczek ze świnki złotnickiej w towarzystwie kolorowych kopytek z orzeźwiającą surówką z młodej kapusty.
W niedzielę, 2 czerwca, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka w Książu Wielkopolskim, wypłoniono kolejny zwycięzców. Tam najlepsze okazało się Koło Gospodyń Wiejskich w Niesłabinie w gminie Śrem. Podczas kolejnych imprez plenerowych w czerwcu na terenie całej Wielkopolski odbędą się degustacje pozostałych dań konkursowych. Kapituła, składająca się każdorazowo z trzech osób – ekspertów kulinarnych, zdegustuje ponad 200 przysmaków przygotowanych przez wielkopolskie Koła Gospodyń Wiejskich. Do drugiego etapu przechodzą koła które zajmą w eliminacjach pierwsze miejsce. Finał wojewódzki odbędzie się w dniu 31 sierpnia. Zwycięzca finału wojewódzkiego reprezentować będzie Wielkopolskę w Finale ogólnopolskim. W tym roku pula nagród wyniesie ponad 65 tysięcy złotych.
Źródło: Instytut Skrzynki
Zdjęcia: KOWR