MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Bogata oferta dla turystów

eugeniusz jacek

Turyści rozpoczęli sezon. – Za inauguracje przyjmujemy rajd pod nazwą „Bądź turystą we własnym mieście”. W tym roku, wraz z wszystkimi działającymi na naszym terenie Kołami PTTK, planujemy 60 imprez – mówi Eugeniusz Jacek, prezes Oddziału Środowiskowego PTTK Poznań „Nowe Miasto” im F. Jaśkowiaka oraz Koła PTTK „Łaziki” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

W tegorocznym rajdzie „Bądź turystą we własnym mieście” udział wzięło ponad 200 osób. – Czy to dużo? Ja pamiętam, jak ta impreza gromadziła nawet 700 uczestników, ale to były czasy jeszcze przed pandemią. A ta sporo zmieniła. Nie jest więc to zły wynik. Te zmiany dotyczą przede wszystkim liczby szkół biorących udział w tego typu wydarzeniach. Kiedyś było ich wiele, teraz to pojedyncze przypadki. Można to zmienić, ale trzeba byłoby zachęcić nauczycieli, by aktywowali młodzież, i to przede wszystkim  w dni wolne od szkoły, czyli weekendy. Jak to zrobić? Najlepszą motywacją zazwyczaj jest ta finansowa. I swego czasu na taką nauczyciele mogli liczyć – przypomina Eugeniusz Jacek. Są też jednak pozytywy.

– W rajdach coraz więcej bierze udział seniorów. Aktywność tego środowiska jest widoczna gołym okiem. Więcej jest też osób indywidualnych. W rajdzie „Bądź turystą we własnym mieście” mamy też sporą, bo ponad 20-osobową grupę motocyklistów, którzy na… piechotę rozpoczynają swój sezon. To już zresztą taka tradycja, trwająca blisko 20 lat – dodaje. Imprez dla turystów każdego roku nie brakuje. W tegorocznym kalendarzu jest ich aż 60. – Które cieszą się największą popularnością? To choćby „Ogólnopolski  Nadwarciański rajd honorowych dawców krwi i sympatyków” czy też wymyślony przeze mnie „Wielkopolski rajd „Wielcy Wielkopolanie”. W tym roku to już będzie jego 20 edycja i zostanie on poświęcony Władysławowi hr. Zamoyskiemu, z metą w Kórniku – mówi prezes.

Sporo osób wzięło też udział w niedawnym rajdzie „Witamy Wiosnę na Szlaku Kościołów Drewnianych”. – We wcześniejszych latach odwiedziliśmy już wszystkie kościoły w Puszczy Zielonka, więc w tym roku wybraliśmy się do Łukowa w gminie Obornicki, gdzie swego czasu przebywał Adam Mickiewicz – opowiada Eugeniusz Jacek. Turyści chętnie uczestniczą także w rajdach wspieranych przez powiat poznański. Są to Wielkopolski rajd integracyjny „Sprawni inaczej bez barier i granic”, Wielkopolski rajd „Witamy jesień u Augusta Cieszkowskiego w Wierzenicy” oraz Wielkopolski rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. W samym powiecie imprez turystycznych nie brakuje. Na tym terenie działa też siedem kół PTTK – wylicza.

– Organizujemy również dwa konkursy: krasomówczy oraz krajoznawczy pod nazwą „Poznajemy Ojcowiznę”. Ten drugi jest bardzo popularny  – zapewnia prezes Oddziału  Środowiskowego PTTK Poznań „Nowe Miasto”. Ten Oddział ma się czym pochwalić, ponieważ po raz drugi z rzędu zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie przez PTTK. – Doceniono nas za organizację imprez turystycznych i krajoznawczych dedykowanych osobom niepełnosprawnym – mówi z dumą Eugeniusz Jacek, który nawet nie potrafi zliczyć w ilu rajdach uczestniczył. – Było ich tysiące. Od 1977 roku działam w PTTK, szybko też zostałem prezesem Szkolnego Koła PTTK przy Zespole Szkół w Rokietnicy. Już tam tych imprez było całe mnóstwo, a praktycznie przez całe swoje życie jestem związany z turystyką – kończy.

Kalendarz imprez turystycznych i rekreacyjnych w 2024 roku

eugeniusz jacek eugeniusz jacek eugeniusz jacek

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 marca 2024