Relacje
Bohaterowie pracy organicznej
Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce – to wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która będzie otwarta do końca października tego roku. Wystawa oraz towarzyszący jej program edukacyjny, mają ożywić historię tych, którzy postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji do pruskiego zaborcy i pracować tak, aby wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa.
– Chcieliśmy pokazać bohaterów pracy organicznej jako wybitne jednostki, ale zrobić to trochę w inny sposób, niż zazwyczaj w muzealnictwie bywa. Mamy też nadzieję, że to wydarzenie wzbudzi zainteresowanie i wywoła dyskusję o pracy organicznej – mówiła Magdalena Robaszkiewicz, kurator wystawy. – Wystawa jest skierowana do młodego pokolenia. To przede wszystkim młodzież powinna poznać i odkryć organiczników, by zrozumieć, że każdy może zostać takim bohaterem jak zaprezentowane postacie na wystawie – dodał Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Wystawa powstała we współpracy z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze i jest efektem działań międzyinstytucjonalnych, w ramach których powstał Szlak Pracy Organicznej. Obok interesujących plakatów, na wystawie nie brakuje ciekawych eksponatów. Wystawę „Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” można oglądać w poznańskim Odwachu na Starym Rynku.
Autor: Jacek Pałuba
Zdjęcia: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Facebook