MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Atrakcje w Buku

plakat

Po sukcesie zeszłorocznej akcji Przystanek Buk zorganizowanej przez Biblioteką Publiczną i Kino Wielkopolanin przyszedł czas na kolejną edycję. Ta pojawi się nie tylko w nowej odsłonie, ale również zostanie rozszerzona. Co więcej – potrwa przez cały sierpień. Warto wspomnieć, że zeszłoroczna akcja Przystanek Buk została wyróżniona przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną i została zaprezentowana na spotkaniu członków PLOT jako przykład dobrych praktyk w zakresie turystyki.

Przystanek Buk Junior
Akcja skierowana dla dzieci w wieku szkolnym, która w tym roku otwiera Przystanek Buk. Startujemy w niedzielę 13 sierpnia. Zbiórka o godz. 15.00 przed Sanktuarium. Każdy uczestnik otrzyma Paszport młodego odkrywcy, w którym będzie zbierał pieczątki z kolejnych podróży, a te zapowiadają się intrygująco: plaża pod palmą, Afryka dzika, ryba po grecku i smocze wzgórze! Będzie to spacer z przewodnikiem pełen przygód i zagadek w plenerze, a na koniec dla wszystkich dzieci przewidziane są nagrody.

Plakat Przystanek Buk Junior

Zabytek otwarty
To nie tylko rozszerzenie Przystanku Buk, ale osobny projekt, który realizuje bukowski oddział PTTK, a który jest odpowiedzią na głosy turystów. Jak mówi Alicja Kańduła: „W Przystanku Buk uczestniczymy jako PTTK już drugi raz. Były jednak głosy od mieszkańców i uczestników Europejskiej Nocy Muzeów, że nasze bukowskie zabytki są na co dzień zamknięte, a tym samym niedostępne. W związku z tym wspólnie z biblioteką wpadliśmy na pomysł, aby zrobić akcję „Zabytek otwarty”. Jest to idealna okazja do tego, aby zaprosić rodzinę i znajomych na kawę, a potem pójść na spacer i zobaczyć wszystkie zabytki albo jeden z wybranych”.

Jak dodaje Ryszard Miller – prezes Oddziału PTTK: „Jest to dowód na to, że PTTK się nie starzeje, jest młode duchem. Cieszymy się, że to się dzieje, bo to przyciąga ludzi z zewnątrz. Jest to kolejna akcja po questach, które w ostatnich latach w nowoczesny sposób promują nasze miasto. A temat questów jest nawet w programie Kongresu PTTK, który ma odbyć się we wrześniu tego roku w Łodzi”. Czym jest Zabytek otwarty w praktyce? To możliwość zwiedzenia na własną rękę czterech sztandarowych zabytków w Buku, które będą otwarte w każdą niedzielę sierpnia w godz. 14.00-17.00 dla mieszkańców i turystów.  Co będzie można zwiedzić? Izbę Muzealną Ziemi Bukowskiej (plac St. Reszki 29 – wejście przez bibliotekę), dawną synagogę – Salę Miejską (ul. Mury 5), drewniany kościół św. Krzyża (ul. Bohaterów Bukowskich 20) oraz Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej (ul. Mury 30). Co więcej, w sanktuarium o godz. 15.00 będzie „kwadrans z muzyką”.

plakat

Przystanek Buk
Dla tych, którym będzie wciąż mało i wyżej wymienione zabytki chcieliby zwiedzić z przewodnikiem zapraszamy 27 sierpnia. Zbiórka przed sanktuarium – o godz. 15.30. Będzie to nieoczywisty spacer po Buku, który większości z mieszkańców wydaje się być tak dobrze znany. Dajcie się zaprosić, a uwierzcie, że będzie to niezapomniane zakończenie okresu wakacyjnego.

plakat

Wzorem ubiegłego roku, w tej edycji również czeka na wszystkich uczestników wyjątkowa akcja rabatowa obowiązująca w dniach 6 i 27 sierpnia po okazaniu ulotki. W ulotce znajdują się szczegóły dotyczące oferowanych zniżek – nie zabrakło tam pysznych obiadów, deserów, lodów czy pamiątek z Buku. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekty współfinansowane przez Miasto i Gminę Buk.

Autor: Monika Błaszczak-Mańkowska
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Buk

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 sierpnia 2023