MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< sie 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Być świadomym swoich praw

olimpiada konsumencka

Trzynaścioro uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański przystąpiło do pierwszego, powiatowego etapu szesnastej edycji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. – Jej celem jest zainteresowanie młodzieży tematem. Tak, by jako kupujący byli bardziej świadomi swoich praw i obowiązków – mówił Marek Radwański, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. – Wiedza o podstawowych prawach konsumenckich jest praktyczna i przydatna w codziennym życiu. I to jest wartość dodana naszej Olimpiady – dodał.

W tej nietypowej, szkolnej rywalizacji, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu, udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół w Kórniku, a także pierwszych, drugich i trzecich klas liceum w Puszczykowie oraz Tarnowie Podgórnym. Wszyscy oni, przez blisko dwie godziny, zmagali się ze specjalnie przygotowanym na tę okazję testem. – Czego dotyczyły pytania? Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat prawa do reklamacji czy też przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym – zdradził Marek Radwański.

Najlepiej ze wspomnianymi pytaniami poradziła sobie Agata Twardowska z Kórnika. Drugie miejsce zajęła Martyna Przedwojska, a trzecie – Magdalena Woźniak, obie z Puszczykowa. Wymienione laureatki, oprócz nagród rzeczowych, zapewniły sobie także awans do etapu wojewódzkiego. Wszyscy natomiast otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Uczestnikom Olimpiady gratulował też wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Jestem przekonany, że wiedza przez Was tutaj zdobyta przyda się w życiu codziennym. Tym bardziej, że w obecnych czasach coraz częściej kupujemy w internecie. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób. A decydując się na zakupy w sieci, musimy wiedzieć nie tylko to, co kupujemy, ale także od kogo. Musimy też wiedzieć, co zrobić w przypadku, gdy to co do nas dociera, nie spełnia naszych oczekiwań. W innym przypadku tracimy pieniądze – dodał wicestarosta poznański.

Dodajmy, że w wojewódzkim finale Olimpiady, który zorganizowano 8 czerwca, reprezentantka powiatu poznańskiego Martyna Przedwojska zajęła siódme miejsce, tym samym zostając jednym z dziesięciu laureatów imprezy. – Jest to bardzo dobry wynik, bo pytania z jakimi mierzyli się uczniowie były bardzo skomplikowane – ocenił Marek Radwański.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2022