MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< wrz. 2021 >>
pon.wtorekśr.czwpt.sob.niedz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Metropolia Poznań

Chcą jak najwięcej szczepić

szczepienia

Już ponad 3 tysiące szczepień wykonano w działających od 15 lutego punktach organizowanych przez samorządy Metropolii Poznań. Szczepienia przeciw koronawirusowi prowadzone są w gminach Komorniki, Tarnowo Podgórne, Skoki, Buk i Pobiedziska. Konkretne lokalizacje przygotowały samorządy, gminni koordynatorzy odpowiadają za rejestrację i umawianie mieszkańców. Zespoły medyczne deleguje Szpital Podolany. NFZ już zaakceptował kolejne podobne punkty. Samorządy Metropolii przygotowują też zapowiedziane przez rząd Masowe Punkty Szczepień.

Samorządy zdecydowały o organizacji własnych punktów, gdy okazało się, że są takie gminy jak Komorniki, w których pierwotnie nikt nie zgłosił gotowości do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Metropolia Poznań, czyli stowarzyszenie 23 samorządów, postanowiła wykorzystać efekt skali. – Stowarzyszenie połączyło działania samorządów i nawiązało współpracę z partnerem medycznym – komentuje początek akcji Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Metropolii Poznań – Szczepienia na terenie Metropolii prowadzi Szpital Podolany. Władze gminne i miejskie wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki. Gminni koordynatorzy odpowiadają też za rejestrację i umawianie mieszkańców – dodaje.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono 19 takich punktów. Pięć z nich od razu zostało zaakceptowanych przez NFZ i włączonych do systemu jeszcze w lutym. Pierwsze szczepienia przeprowadzono 15 lutego w Komornikach. – Udostępnienie całego piętra gminnego ośrodka zdrowia w Komornikach pozwoliło nam szybko zacząć działać – podkreśla Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany – Sprawnie rozpoczęła się też współpraca z Pobiedziskami, gdzie szczepimy w szkole w Jerzykowie czy z Tarnowem Podgórnym, gdzie mieszkańcy pojawiają się w tamtejszych Termach – dodaje.

W punktach metropolitalnych zaaplikowano dotąd ponad 3000 szczepionek produkcji Pfizera, Moderny i AstraZeneki. Szczepienia wykonywane są w danym miejscu raz w tygodniu. Początkowo zespoły Szpitala Podolany miały do dyspozycji 30 szczepionek na punkt tygodniowo, obecnie ta liczba wzrosła do 100. Samorządy i ich medyczny partner są gotowe szczepić nawet 200 osób dziennie w jednej lokalizacji. – Liczę na to, że doświadczenie pomoże nam szybko uruchomić Masowe Punkty Szczepień – zauważa Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański – Jesteśmy po pierwszych ustaleniach z wojewodą i NFZ. Zrobimy wszystko by jak najszybciej uruchomić nowe punkty szczepień – dodaje.

Źródło: Stowarzyszenie Metropolia Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 kwietnia 2021