MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Chludowianie mają 15 lat

W hali widowiskowo – sportowej w Suchym Lesie odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 15-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie. – Widowisko było wspaniałe, a sam występ wręcz rewelacyjny. Przedstawienie trwało dwie i pół godziny. Jego atutem była świetna choreografia i dramaturgia. Na scenie pojawiło się ok. 120 artystów, w tym także Młode Bartusie z Murzasichla, z zaprzyjaźnionej z nami gminy. Po zakończeniu koncertu oba zespoły otrzymały owację na stojąco. Widzów było zresztą bardzo, ale to bardzo dużo. Sala pękała w szwach. Trzeba było dostawiać krzesła – opisuje Grażyna Głowacka, radna powiatu poznańskiego i przyjaciel zespołu.

Koncert w Suchym Lesie był podsumowaniem 15-letniejdziałalności grupy. – Kiedy przed piętnastu laty w sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Chludowie swe pierwsze kroki stawiali przyszli tancerze, nikt zapewne nie przypuszczał, że jest to początek czegoś naprawdę wielkiego i pięknego. Zajęcia z tańca ludowego miały być po prostu alternatywą dla uczniów, którzy dodatkową aktywność fizyczną chcieliby realizować inaczej niż grając w piłkę nożną. Okazało się jednak z czasem, że pasja i wizjonerskie podejście zarówno ówczesnego dyrektora szkoły, Jarosława Krajewskiego, jak i pierwszego choreografa zespołu, Kazimierza Brdęka, udzieliły się także dzieciom i rodzicom – pisze w nowej Kronice Powiatu Poznańskiego Monika Jabłuszewska, prezes Stowarzyszenia Chludowianie.

2

Od tamtego czasu Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie systematycznie się rozwijał i …zdobywał kolejne nagrody na różnych festiwalach i przeglądach. Te najbardziej znaczące to m.in. trzecie miejsce w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Folklorystycznym „Regiony” w Bydgoszczy (2007), pierwsze miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Brańsku (2013) czy Grand Prix XXIII Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Krakowiak (2014). Nie tak dawno Chludowianie wygrali także Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Lusowie.

Grupa ma także wiele występów poza granicami naszego kraju. Odwiedzili takie kraje jak Niemcy (2007, 2013), Węgry (2007, 2010), Hiszpania i Białoruś (2009), Austria (2010), Turcja (2011), Włochy (2012), Francja (2013), Belgia i Malta (2014). W każdym z nich byli witani i przyjmowani z ogromnym zainteresowaniem i nagradzani aplauzem. – Taniec w zespole ludowym to przede wszystkim okazja do poznania bogactwa tradycji i kultury własnego kraju. Ucząc się tańców pochodzących z danego regionu, jedziemy do niego, by poczuć jego klimat, spotkać się z regionalnymi twórcami i zespołami, poznać charakter ludzi, który przekłada się na charakter tańca. Zdobywamy wiedzę o zwyczajach, historii i współczesności – dodaje Monika Jabłuszewska.

– Dziś Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie tworzą tancerze w wieku od 5 do 65+ lat. W sumie należy do niego około 100 osób, podzielonych na cztery grupy wiekowe. Ci, którzy zaczynali jako kilkuletnie dzieci, dziś studiują i pracują, lecz nadal znajdują czas, siłę i chęć, by tańczyć i śpiewać, bo – jak mówią – taniec ludowy to ich życie. Młodsi, idąc w ich ślady, zdobywają nagrody na festiwalach, a działając w ramach Stowarzyszenia Chludowianie, uczą się pracy na rzecz lokalnej społeczności. Jeden z projektów, w którego realizację zaangażowane są dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, to „Chludowskie Spotkania z Folklorem”. Działalność zespołu i Stowarzyszenia zaowocowała także powstaniem chóru „Cantus Familiaris” – wylicza pani prezes w Kronice Powiatu Poznańskiego.

1

Repertuar Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie stanowią polskie tańce narodowe: kujawiak, oberek, polonez, mazur i krakowiak, oraz tańce, przyśpiewki i obrzędy regionalne z Wielkopolski, Kaszub, Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Rzeszowszczyzny, Lubelszczyzny i Podlasia w formie opracowanej scenicznie. Nad wyrazem artystycznym i dochowaniem wierności detalom czuwają Renata Banaszewska i Liliana Tarnowska. Kształcenie wokalne to domena Elizaviety Maciejewskiej, akompaniament – Andrzeja Przybyła i Łukasza Maciejewskiego. Na koncertach zespołowi towarzyszy tradycyjna kapela, w której skład wchodzą zarówno doświadczeni muzycy, jak i uczniowie szkół muzycznych.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 listopada 2015