Relacje
Coraz więcej zawodników
42 zawodników wzięło udział w IX mistrzostwach Polski w tenisie stołowym dźwiękowym, które odbyły się w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce w Poznaniu. – Z roku na rok liczba uczestników rośnie, co nas bardzo cieszy. Tak jak i to, że zgłasza się do nas coraz więcej osób niezwiązanych ze środowiskiem osób niedowidzących, co tylko pokazuje, że nasza dyscyplina sportu staje się coraz popularniejsza – mówi Leszek Szmaj, nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach i twórca gry.
– Tym razem przyjechali do nas zawodnicy z Łodzi, Poznania, Bydgoszczy, Chorzowa, Wrocławia, Gdańska, Piekar Śląskich, Wałbrzycha, Lublina, Owińsk, a nawet z Ukrainy. Graczom towarzyszyli rodzice, opiekunowie, a także wspierający ich wolontariusze. W sędziowaniu pomagali natomiast studenci AWF w Poznaniu, którzy na co dzień zajmują się tą dyscypliną sportu na uczelni. Tak jak w poprzednich latach, o medale walczono w rozgrywkach indywidualnych, drużynowych i w deblu – wylicza nauczyciel z Owińsk.
Turniej singla zdominowali zawodnicy z Wrocław, Kacper Tchórz i Mateusz Gieprz, którzy stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Zawody drużynowe były już z kolei popisem reprezentantów fairPlayce Poznań, bo ich drugi zespół, w składzie Zuzanna Mikler, Nikola Oleksiak i Przemysław Młyński, zdobył złoty medal, a pierwsza drużyna sięgnęła po srebro. – To w zdecydowanej większości absolwenci placówki w Owińskach, którzy obecnie regularnie trenują – mówi Leszek Szmaj, który prowadzi także zajęcia w poznańskim klubie.
W Ośrodku w Owińskach cały czas uczy się natomiast Wojciech Sawicki, który grając w deblu razem z Robertem Jaworowskim z Wrocławia wywalczył brązowy medal. – Swoją przygodę z tenisem stołowym dźwiękowym rozpoczął mając zaledwie 11 lat. To właśnie on trafił na okładkę pierwszego wydania przepisów tej dyscypliny sportu w 2010 roku. Tenis stołowy dźwiękowy, poza militariami i muzyką, jest zresztą jego wielką pasją – chwali zawodnika z placówki prowadzonej przez powiat poznański organizator mistrzostw.
Dodajmy, że złoto w grze podwójnej wywalczyli Adam Uzarczyk i Jakub Gajewski z Łodzi. – Nagrody najlepszym wręczali prezes Fundacji Tenisa Stołowego Dźwiękowego Anna Białek oraz head coach Akademii Tenisa fairPlayce Jakub Rękoś. Całe zawody trwały trzy dni, w trakcie których rozegrano ponad 250 pojedynków. Zawodnicy grali na trzech stołach wyposażonych w płotki audio-optyczne oraz urządzenia optyczno-elektroniczne służące do wspomagania sędziowania. Poziom gry był bardzo wysoki. Nie brakowało, jak zwykle podczas tej rywalizacji, emocji, radości z wygranych pojedynków i smutku z przegranych – podsumował Leszek Szmaj.
Indywidualnie: 1. Kacper Tchórz (Wrocław), 2. Mateusz Gieprz (Wrocław), 3. Przemysław Młyński (Gdańsk).
Debel: 1. Adam Uzarczyk, Jakub Gajewski (Łódź), 2. Klaudia Bandalewicz (Bydgoszcz), Przemysław Młyński (Gdańsk), 3.Robert Jaworowski (Wrocław), Wojciech Sawicki (Owińska).
Drużynowo: 1. fairPlayce Poznań II ( Zuzanna Mikler, Nikola Oleksiak, Przemysław Młyński), 2. fairPlayce Poznań I (Natalia Marendziak, Iwo Szczepanik, Adrian Kucza), 3.Łódź II (Adam Uzarczyk, Jakub Gajewski, Robert Wijas).