MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Najchętniej czytamy kryminały

na zdjęciu autorka książki podpisuje egzemplarze dla swoich czytelników

Powieść obyczajowa Doroty Milli „Ta jedna miłość” była w tym roku najchętniej wypożyczaną pozycją w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu, która realizuje zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej. W czołowej dziesiątce królują jednak kryminały.

– Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem, bo tak jest już od lat. Zapewniam jednak, że w naszych zbiorach posiadamy również wiele innej, wartościowej literatury, czy to popularno-naukowej czy też różnego rodzaju poradników. I te wydawnictwa również cieszą się sporym powodzeniem. Z doświadczenia jednak wiem, że osoby czytające, nazwijmy to nieco ambitniejszą literaturę, częściej kupują książki, by mieć je na stałe w swoich zbiorach – mówi Renata Czarnecka-Pyła, dyrektor placówki w Swarzędzu.

Co jednak najważniejsze, chętnych do korzystania ze zbiorów biblioteki także nie brakuje. – Wiem, że co jakiś czas pojawiają się głosy, że jako społeczeństwo czytamy coraz mniej książek, ale z naszych obserwacji wcale tak nie wynika. Jest spora grupa osób, która regularnie nas odwiedza. Pojawiają się też nowe twarze. Kto najczęściej wypożycza książki? To dzieci w wieku 7-8 lat, które przychodzą do nas z rodzicami oraz osoby już w dojrzałym wieku. Mniej jest za to młodzieży – dodaje.

Z czego to wynika? – Cóż, młodzież ma pewnie inne zainteresowania i trudno ją odciągnąć od wszelkiego rodzaju elektroniki i świata gier. Mamy jednak kilka młodych osób, które sporo czytają – zapewnia Renata Czarnecka-Pyła. Niektórzy, choć dotyczy to już do nieco starszych czytelników, są od książek wręcz uzależnieni. – Tegoroczna rekordzistka wypożyczyła… trzysta tytułów. Trudno nam jednak zweryfikować, czy wszystkie przeczytała – twierdzi Anna Walkowiak-Osowska, która na co dzień ma kontakt z czytelnikami.

Spotkania autorskie cieszą się dużym zainteresowanie. Choćby takie jak to z Pawłem Beręsewiczem…

Nie może zatem dziwić, że na niektóre pozycje, w tym także na audio booki, są zapisy. – Dotyczy to zazwyczaj nowości. Pamiętam, że na „Czarownicę” Camilli Lackberg była kolejka licząca dziewięć czy nawet dziesięć osób. W teorii oznacza to prawie rok oczekiwania, bo daną książkę można trzymać przez 30 dni – dodaje. Co warte podkreślenia, każdą książkę można sobie zamówić przez internet. Na stronie biblioteki jest też dostępny katalog, w którym można wyszukać konkretną pozycję.

Obecnie wielu czytelników wpisuje tam nazwisko Olgi Tokarczuk, która kilka dni temu odebrała literacką Nagrodę Nobla. – Chętnych na jej książki nie brakuje. W tym przypadku także mamy do czynienia z kolejkami. Zwłaszcza na „Księgi Jakubowe”. To jednak normalne, że ludzie chcą poznać twórczość osób nagradzanych prestiżowymi wyróżnieniami. Podobnie jest w przypadku Mariusza Szczygła i jego książki „Nie ma”, za którą otrzymał Nike – mówi Anna Walkowiak-Osowska.

To, że mowa o polskich pisarzach nie jest dziełem przypadku, ponieważ największym powodzeniem cieszą się właśnie pozycje rodzimych autorów. Potwierdzają to zresztą statystki. W czołowej dziesiątce najchętniej wypożyczanych książek w 2019 roku nie ma bowiem ani jednego zagranicznego pisarza! Aż trzykrotnie figuruje natomiast nazwisko Katarzyny Puzyńskiej. – To zestawienie dotyczy naszej biblioteki oraz naszych sześciu filii – wyjaśnia Renata Czarnecka-Pyła.

– Bardzo podobnie wyglądało to w ubiegłym roku. Wtedy również brylowali polscy autorzy, i to głównie kryminałów oraz powieści obyczajowych. Tak jak już jednak wspomniałam, wybór w naszej bibliotece jest zdecydowanie większy. W sumie, wraz z filiach posiadamy 126 999 woluminów. Tylko w tym roku zakupiliśmy ok. 3 tysięcy tytułów. Drugie tyle, a nawet nieco więcej, otrzymaliśmy od czytelników, bo też chętnie książki przyjmujemy, za co bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom – wylicza dyrektor.

…lub z Tanyą Valko (fot. Archiwum Biblioteki Publicznej w Swarzędzu)

Ważną częścią działalności placówki są również spotkania autorskie. – W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się te z udziałem Pawła Beręsewicza, który jest popularnym autorem powieści młodzieżowych oraz Tanyą Valko skupiającą się na tematyce arabskiej. Mogę już też zdradzić, że w marcu przyjedzie do nas Janusz Leon Wiśniewski. Takie spotkania mają sprawić, że jeszcze chętniej sięgniemy po książkę. I to nam się chyba udaje, bo zainteresowanie naszą ofertą jest naprawdę spore – kończy Renata Czarnecka-Pyła.

Najchętniej wypożyczane książki w 2019 roku
1. Dorota Milli „Ta jedna miłość” (powieść obyczajowa)
2. Katarzyna Puzyńska „Motylek” (kryminał)
3. Katarzyna Bonda „Pochłaniacz” (kryminał)
4. Agata Przybyłek „Bądź przy mnie zawsze” (powieść obyczajowa)
5. Katarzyna Puzyńska „Nora” (kryminał)
6. Katarzyna Puzyńska „Łaskun” (kryminał)
7. Małgorzata Rogala „Zapłata” (kryminał)
8. Katarzyna Puzyńska „Czarne narcyzy” (kryminał)
9. Olga Rudnicka „Zbyt pięknie” (kryminał)
10. Magdalena Witkiewicz „Nie ma jak u mamy” (powieść obyczajowa)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 stycznia 2020