Dąb w Skrzynkach ma swoje imię

nadanie imienia dębowi w skrzynkach

W Skrzynkach odbyła się bardzo sympatyczna uroczystość nadania imienia najbardziej okazałemu dębowi, który rośnie w pałacowym parku. Ponad dwustuletni dąb szypułkowy nosi teraz imię „Jan” i co najważniejsze – zyskał oficjalny status pomnika przyrody. Początkowo uroczystość zaplanowana była w plenerze, ale nieprzewidywalna jak zawsze natura pokrzyżowała szyki i zamiast symbolicznego podlewania konewką przyniosła rzęsisty deszcz. W rezultacie uroczysta laudacja i nadanie imienia odbyło się w sali restauracyjnej Dworu Skrzynki.

– Nasz dostojny dębie, wspaniały i mądry. Twoja obecność w tym szczególnym miejscu, jakim jest park Dworu Skrzynki napełnia nas podziwem i wdzięcznością. Bądź dla nas symbolem siły, wytrwałości i nadziei, która nigdy nie umiera. Bądź też zawsze dla ptaków miejscem bezpiecznego schronienia. Bądź dziedzictwem, którego czas nie może wymazać. Niech Twoje gałęzie sięgają nieba jeszcze przez wieki całe. Cześć dziś Tobie składamy szacowny dębie – laudację odczytał Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, który następnie do mikrofonu zaprosił dwóch innych Janów obecnych na uroczystości.

Wtedy okazało się, że dąb będzie miał trzech ojców chrzestnych: Jana Grabkowskiego – starostę poznańskiego, Jana Maćkowiaka – dyrektora Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Jana Babczyszyna. Dąb Jan jako pomnik przyrody będzie szczególnie chroniony. Został oficjalnie wpisany w zasoby przyrodniczych skarbów gminy Stęszew, co osobiście potwierdził burmistrz Włodzimierz Pinczak, wręczając akt stosownej uchwały Rady Gminy. To wspaniałe, majestatyczne drzewo będzie miało też inną symboliczną ochronę. Wszyscy, bardzo licznie zgromadzeni goście uroczyście powtórzyli za Janem Maćkowiakiem:

– Ja, stojąc w cieniu dębu “Jan”, świadka historii i symbolu natury, tu w Skrzynkach, na ziemi powiatu poznańskiego uroczyście przysięgam: szanować to drzewo i dbać o jego ochronę, pamiętać o jego znaczeniu dla środowiska, promować wśród innych miłość do przyrody, inspirować wszystkich jego siłą i wytrwałością. Niech żyje dąb “Jan”! – potwierdzili goście. Dwór Skrzynki zyskał więc kolejny powód, by go odwiedzać. Jak wiadomo, obiekt otacza rozległy park, a „Jana” trzeba trochę poszukać. Jest więc okazja do przyjemnego spaceru w naturze. W dalszym ciągu czekają też na gości restauracja Dworu Skrzynki i pokoje noclegowe. Ponadto przypominamy o bogatej ofercie artystycznej, o której można dowiedzieć się na stronach: www.dworskrzynki.pl i www.instytutskrzynki.pl.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Opublikowano: 13 lipca 2024