MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Darmowy listopad w Zamku

plakat

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu zaprasza już po raz trzeci do udziału w ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”! – Po sukcesie poprzednich edycji, otwieramy podwoje dla mieszkańców Poznania oraz turystów do wspólnego odkrywania uroków Zamku Królewskiego. Czekają na Państwa wspólne spacery po zamku, które pozwolą poznać tajemnice i historię tego niezwykłego miejsca. Zapraszamy na wystawę czasową „Silva Rerum”, wykłady, koncerty i warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych. Proponujemy bezpłatny wstęp na wieżę widokową, skąd rozpościera się malowniczy widok na Poznań – informują organizatorzy.

Darmowy listopad to nie tylko czas zwiedzania, ale także okazja do budowania świadomości o Zamku Królewskim w Poznaniu jako miejscu pamięci związanym od wieków z polską dynastią Piastów; również o miejscu spotkań pokoleń, które razem przenoszą depozyt przeszłości ku przyszłości przez dzisiejszą pracę. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe informacje na stronie Muzeum.

plakat

04.11.2023, sobota, godz. 13:00
Graphic Concept: Kiedy ciało budzi strach i niepokój?
We współczesnym świecie, zdominowanym przez obrazy i informacje, zapamiętujemy jedynie wycinki rzeczywistości. Współczucie i współodczuwanie słabną, jak zauważyła Susan Sontag, wskutek bierności. Jak więc opowiadać o cierpieniu? Czy istnieją sposoby na odmitologizowanie wizerunków choroby oraz śmierci? Na te pytania próbują odpowiedzieć sztuki wizualne, a wśród nich projektowanie graficzne. Sprawdźmy więc, w jaki sposób artyści i artystki opowiadają o tematach tabu w plakacie społecznym, teatralnym czy filmowym. Być może dowiemy się wtedy czegoś więcej o własnej wrażliwości na widok cudzego cierpienia. Wykład przeznaczony dla osób pełnoletnich. Zawiera przedstawienia nagości, choroby oraz śmierci, które mogą wywołać poczucie dyskomfortu.
Prowadzenie: Aleksandra Pietrzak
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: brak

05.11.2023, niedziela, godz. 12.00
Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. SILVA RERUM / Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa czasowa „Silva rerum” to największa ekspozycja sreber z FON w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Silva rerum, czyli dosłownie „las rzeczy”, to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów przekazanych przez Naród, składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy „las rzeczy” tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów – miały wszak być przetopione – by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce oraz ludziach, którzy ją współtworzyli.
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: brak

11.11.2023, sobota, godz. 13:00
Co trzeba wiedzieć o zamku
Przybliżymy Wam nieznaną historię Wzgórza Przemysła – legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy. Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku oraz opowiemy o najnowszych odkryciach archeologicznych.
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: brak

12.11, niedziela, godz. 15.00
Koncert pieśni patriotycznych
Zapraszamy na koncert organizowany w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej. Zapraszamy do wspólnego śpiewania znanych i nieznanych pieśni i piosenek, które od pokoleń gromadzą nas wokół ważnych momentów w dziejach by tworzyć wspólnotę.
Występują: prof. Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: 61 856 80 75

16.11.2023, czwartek, godz. 12:00
Czwartki dla Seniorów: Głębia Talerza
Mogą być obiadowe i deserowe, porcelanowe i metalowe, dekoracyjne i użytkowe, a także głębokie… choć czy w porównaniu z misami nie wydają się płytkie? Spotkanie dookoła najbliższego nam naczynia – talerza. Podczas spaceru przyjrzymy się muzealnym talerzom i spróbujemy dotrzeć do ich głębi kryjącej się, za tylko z pozoru, płaską fasadą.
Prowadzenie: Karolina Aszurkiewicz
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: 61 856 80 75

18.11.2023, sobota, godz. 12:00
Warsztaty rodzinne „Chwile Wspólne”
Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do wyruszenia w sensoryczną podróż, w której przewodnikiem po naszym kraju i jego zwyczajach zostanie zmysł smaku. Warsztaty rodzinne pt. „Chwile Wspólne”, realizowane  będą w ramach programu „Barwy wspólne” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Proponowane warsztaty to okazja do doświadczenia edukacji patriotycznej w nowoczesnym wydaniu w oparciu o materiały z pakietu „Poczuj Polskę”. W trakcie warsztatów skupimy się na „Smakach Wspólnych” i zastanowimy się, co na stole jest dla nas wyjątkowo smaczne, a wokół stołu – szczególnie bliskie. Warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat.
Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk
Wstęp: bezpłatny
Zapisy: edukacja.msu@mnp.art.pl / w tytule maila prosimy wpisać „Chwile Wspólne – zapisy”
Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Obecność rodzica obowiązkowa!

25.11.2023, sobota, godz. 13:00
Co trzeba wiedzieć o zamku 
Przybliżymy Wam nieznaną historię Wzgórza Przemysła – legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy.  Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku oraz opowiemy o najnowszych odkryciach archeologicznych.
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
Wstęp: Bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: Brak

25.11.2023, sobota, godz. 12:00
Muzealne przygody początkujących Rzemieślników: Sploty Wyobraźni. Eksperymentujemy tworząc muzealny eksponat
Jak stworzyć wielkie dzieło, które możne stanąć w muzeum? Trzeba użyć splotów wyobraźni! Przekonamy się, że do zrobienia dzieła sztuki może przydać nam się dosłownie wszystko… Przede wszystkim będzie to jednak kawałek sznurka!
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: edukacja.msu@mnp.art.pl / Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Obecność rodzica obowiązkowa!

26.11, niedziela, godz. 12.00
Historia Funduszu Obrony Narodowej – wykład
Fundusz Obrony Narodowej to jedyna w swoim rodzaju zbiórka, która poruszyła cały naród tuż przed tragedią II wojny światowej. Czym był FON, jak zbiórki organizowano i ile zebrano, a także kto i co przekazywał? O tym dowiemy się z wykładu prowadzonego przez autora jedynego studium historycznego o FON.
Prowadzenie: dr Marek Gieleciński
Wstęp: bezpłatny (Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich)
Zapisy: brak

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 listopada 2023