MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Dbają o absolwentów

Volkswagen Poznań klasy patronackie

Volkswagen Poznań blisko współpracuje z dwoma szkołami branżowymi: z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W roku szkolnym 2021/2022 naukę w klasach patronackich w obu tych placówkach ukończyło 59 uczniów. 26 września, podczas uroczystej inauguracji kolejnego roku szkolnego, zdecydowana większość z nich, bo 44 osoby odebrały umowy o pracę w Volkswagen Poznań.

W klasach patronackich Volkswagen Poznań, w szkołach w Swarzędzu i we Wrześni, młodzież może pozyskać odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechanik precyzyjny, elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk z elementami mechatroniki oraz nowość od roku szkolnego 2022/2023 – mechatronik z elementami odlewnictwa. Edukacja w nich jest powiązana z praktyczną nauką zawodu w zakładach Volkswagen Poznań.

W tym roku szkolnym, w obu placówkach, w klasach pierwszych naukę rozpoczęło kolejnych 47 uczniów, z czego 35 uczniów w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Za trzy lata ukończą edukację na tym poziomie z kompetencjami znajomości budowy i funkcjonalności maszyn, programowania sterowników logicznych, budowy oraz diagnostyki szaf elektrycznych, robotyki oraz z doświadczeniem w serwisach samochodowych marek koncernu w dziedzinie diagnostyki komputerowej.

– Nasza wieloletnia współpraca z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni przynosi bardzo dobre efekty, w postaci wykwalifikowanych pracowników – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. – Od początku kształcenia w modelu klas patronackich, obie placówki opuściło już blisko 700 absolwentów, z których 90% znalazło pracę w Volkswagen Poznań, w działach odpowiadających ich kwalifikacjom – dodała.

Nauka w klasach patronackich, połączona z praktyczną nauką zawodu w Volkswagen Poznań, jest na bieżąco dostosowywana do zapotrzebowania na rynku pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Najlepszym tego przykładem jest nowy, uruchomiony w tym roku szkolnym kierunek – mechatronik z elementami odlewnictwa. W jego ramach nauka teoretyczna i część praktyk odbywać się będzie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, a druga część praktyk w Odlewni Volkswagen Poznań, w warsztacie Szkoły Odlewniczej oraz w dziale utrzymania ruchu.

Uczniowie w trakcie trzech lat nauki na tym kierunku będą uczyć się montażu elementów, podzespołów i zespołów mechanicznych, pneumatycznych i hydraulicznych a także elektrycznych i elektronicznych. Nauczą się też czynności związanych z rozruchem i konserwacją urządzeń i systemów mechatronicznych w utrzymaniu ruchu w odlewni. W pierwszej klasie poznają również podstawowe czynności związane z technologią odlewania.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 września 2022