MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dbajmy o powietrze!

Od kilku dni wiele miast w Polsce zmaga się ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W Poznaniu i powiecie poznańskim sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, co nie znaczy, że nie należy dostrzegać problemu. Na naszej stronie wielokrotnie publikowaliśmy materiały dotyczące smogu. Z myślą o mieszkańcach powiatu poznańskiego powstała też specjalna ulotka edukacyjna “Czyste powietrze to też nasza sprawa”.

– Wdychanie szkodliwych substancji może m.in. zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię czy astmę – czytamy w ulotce. Tam też można znaleźć informacje, co zrobić, by powietrze w naszym regionie było czyste. Warto przy tym dodać, że ulotka to nie jedyne działania powiatu poznańskiego na rzecz ochrony środowiska.

Pod koniec roku wraz z “Głosem Wielkopolskim” i przy współpracy firmy Veolia, przeprowadziliśmy akcję pod nazwą “Nie dla smogu – czysty powiat”. Polegała ona na tym, że w dwunastu kolejnych wydaniach gazety publikowane były informacje przybliżające czytelnikom tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem. Można się z nimi zapoznać także na stronie powiatu.

W pierwszym artykule rozmowa z dr. hab. n.med. Szczepanem Coftą, pulmonologiem i internistą o wpływie zanieczyszczeń na nasz organizm (Głos Wielkopolski, 7 listopada 2016 roku).

W kolejnym artykule “Oddychamy tym, czym palimy” rozmowa z Katarzyną Borowczyk, kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska w Veolii Energii w Poznaniu o wpływie systemu grzewczego na poziom smogu (Głos Wielkopolski, 8 listopada 2016 roku).

Trzeci odcinek tego cyklu zatytułowany jest “Maseczka nie pokona niewidzialnego zabójcy”. – Każdego dnia mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą monitorować stan powietrza dzięki dostępnym aplikacjom i stronom internetowym. Dzięki temu mogą bronić się i walczyć ze smogiem – czytamy w tekście. (Głos Wielkopolski, 9 listopada 2016 roku).

Z kolejnego artykułu pt. “Sami także możemy zadbać o to, by poziom smogu był niewielki” można się dowiedzieć, że ograniczenie poziomu smogu wymaga długiej pracy i że jednym z najlepszych sposobów na czyste powietrze jest ciepło systemowe (Głos Wielkopolski, 10 listopada 2016 roku).

W następnym tekście pt. “Bardziej zanieczyszczone powietrze jest w dużych miastach powiatu” czytamy, że zdaniem ekologów największe zanieczyszczenia powietrza są na terenach, gdzie zlokalizowane są stare osiedla domków jednorodzinnych, głównie na obrzeżach miasta, gdzie często pali się węglem, a nawet wbrew przepisom – śmieciami (Głos Wielkopolski, 12 listopada 2016 roku).

Szósty odcinek cyku zatytułowany jest “Zachód daje radę, Poznań też może wygrać ze smogiem”. – W Niemczech ograniczenie ruchu szkodliwych pojazdów wprowadzono niemal dziesięć lat temu. W 2008 roku na mocy ustawy powstały tzw. strefy ekologiczne – czytamy w tekście (Głos Wielkopolski, 14 listopada 2016 roku).

W kolejnym tekście “Chcesz czystego środowiska? A wiesz czym sam palisz w piecu?” można przeczytać rozmowę z doktorem Wojciechem Szymalskim z Instytutu na rzecz Ekorozwoju o tym, jaki system ogrzewania najlepiej wybrać (Głos Wielkopolski, 15 listopada 2016 roku).

W tekście pt. “Walkę ze smogiem rozpoczynamy od edukacji ekologicznej powiatu” eksperci z Powiatu Poznańskiego i firmy Veolia Energia Poznań opowiadają o swoich pomysłach na to, jak skutecznie można walczyć ze smogiem w naszym powiecie (Głos Wielkopolski, 16 listopada 2016 roku).

– Mitem jest przekonanie, że rozwiązania prośrodowiskowe są drogie – czytamy w artykule pt. “Jak ogrzewać dom, żeby chronić środowisko i nie zbankrutować” (Głos Wielkopolski, 17 listopada 2016 roku).

Kolejny artykuł z cyklu nosi tytuł “Co wyrzuci smog z powiatu? Cieplik, ekologiczne piece i… kolej”. Można się z niego dowiedzieć, że Powiat Poznański i Poznań od lat zmaga się z niską emisją. To zanieczyszczenia trafiające do powietrza z lokalnych kotłowni i domowych pieców grzewczych, gdzie nierzadko mieszkańcy zamiast stałych paliw – węgla drewna, palą w nich śmieciami (Głos Wielkopolski, 18 listopada 2016 roku).

Z tekstu pt. “Co należy wiedzieć o ogrzewaniu, by zaoszczędzić i być ekologicznym” dowiemy się, że są sposoby na to, by utrzymywać ciepło w domu, a jednocześnie płacić za ogrzewanie mniej (Głos Wielkopolski, 19 listopada 2016 roku).

Ostatni odcinek cyklu zatytułowany był „Ogrzewanie przyjazne środowisku nie zawsze musi być tańsze”. – Likwidacja najbardziej kopcących źródeł ciepła istotnie poprawiłaby stan środowiska. Zawsze jednak wiąże się to z inwestycjami – czytamy w nim (Głos Wielkopolski, 21 listopada 2016 roku).

starostwo-ulotka_-1starostwo-ulotka_-2

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 stycznia 2017