Edukacja
Dla wielu to była podróż życia
W siedzibie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki, szkole prowadzonej przez powiat poznański, odbyła się uroczystość podsumowująca realizację pierwszego etapu projektu: „Hotelarze z Wodziczki – europejski rynek pracy na Was czeka”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest FRSE.
W uroczystości wziął udział wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki Paweł Zawieja, przedstawiciele zaprzyjaźnionych gimnazjów, nauczyciele, rodzice, uczniowie Technikum w zawodzie technik hotelarstwa i uczestnicy ww. projektu. Na początku uroczystości koordynatorka przedsięwzięcia przedstawiła szczegółowe cele i założenia projektu, etapy realizacji i źródła finansowania. W swoim wystąpieniu Marzena Adamczak wielokrotnie podkreślała, że głównymi celami projektu są: wzrost kompetencji zawodowych młodzieży w zawodzie technik hotelarstwa oraz podniesienie umiejętności z zakresu języków obcych, a taki sposób osiągania zamierzeń – wyjazd na czterotygodniowe praktyki zagraniczne do słonecznej Malagi jest dużą szansą dla młodych hotelarzy na znalezienie ciekawej pracy w kraju i za granicą.
Koordynatorka podzieliła się także z uczestnikami spotkania rezultatami projektu i wskazała wpływ przedsięwzięcia na podniesienie jakości kształcenia przyszłych hotelarzy. Jednocześnie prelegentka przedstawiła plan na kolejny rok szkolny – wyjazd kolejnej dziesięcioosobowej grupy hotelarzy na praktyki zawodowe do Berlina. Następnie opiekunka grupy uczniów, którzy wrócili z Hiszpanii, Anna Sawińska podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w Maladze. W prezentacji uwzględniła relacje z podróży, pobytu u hiszpańskich rodzin, odbytych praktyk i sposobu spędzania wolnego czasu. Nauczycielka podkreślała, że pobyt młodzieży w Hiszpanii był ciekawą lekcją poznania jej walorów geograficznych i okazją do przełamywania barier kulturalnych i językowych.
Następnie oddano głos młodzieży, która w oparciu o swoją prezentację podzieliła się doświadczeniami z wyjazdu do nieznanego im wcześniej państwa. Uczennice wielokrotnie zwracały uwagę na fakt, że projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej dla wielu z nich był podróżą życia, na która obecnie wielu nie mogłoby się wybrać. Całość podsumowało uroczyste wręczenie przez wicestarostę poznańskiego Tomasza Łubińskiego i dyrektora Zespołu Szkół Pawła Zawieję dziesięcioosobowej grupie hotelarzy Certyfikatów potwierdzających odbyte praktyki zawodowe
Kolejnym ważnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i podziękowań gimnazjom, które wzięły udział w XII edycji Ligi Międzygimnazjalnej organizowanej przez gospodarzy. Liga, w której bierze udział znacząca liczba szkół, jest z jednej strony okazją do rywalizacji ze sobą okolicznych szkół gimnazjalnych, a z drugiej sposobem zapoznania potencjalnych kandydatów ze szkołą i jej podmiotami: dyrekcją, nauczycielami i uczniami. W tym roku szkolnym laureatami zostały dwa gimnazja. Pierwsze miejsce uzyskało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, a drugie – Gimnazjum nr 2 im. Jakuba Krauthofera – Krotowskiego w Mosinie.
Autor: Anna Sawińska