MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Dla wspólnej korzyści…

konferencja lisówki

W Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbyła się konferencja pod hasłem „Działajmy razem dla wspólnej korzyści”, podczas której rozmawiano na temat aktualnych wyzwań dla polityki społecznej samorządu w kontekście zmian demograficznych. – Tą wspólną korzyścią jest zapewnienie godnego życia, w godnych warunkach osobom samotnym, często mocno schorowanym. Ich los często zależy od osób działających w lokalnych samorządach, bo to oni kreują politykę senioralną. My jako Dom Pomocy Społecznej jesteśmy tylko wykonawcami tej polityki. I możemy się cieszyć, że dzięki wsparciu powiatu poznańskiego robimy to w tak doskonałych warunkach – mówił dyrektor placówki, Robert Leszczak.

Warto w tym miejscu dodać, że Dom świadczy całodobowe, kompleksowe usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i wspomagające. – To, co nas wyróżnia na tle innych tego typu domów, to m.in. komfortowe pokoje, wyłącznie jedno i dwuosobowe z balkonami, domowe posiłki, przygotowywane na miejscu z uwzględnieniem specjalistycznych diet czy też doskonale wyposażona baza rehabilitacyjna. Mamy do zaproponowania kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię, dysponujemy salą gimnastyczną, a także urządzeniami do relaksacji i masażu. A wszystko to pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej. Korzystanie z zabiegów nie wymaga żadnych dopłat. Seniorzy mogą też korzystać z sali doświadczania świata, w której prowadzone są zajęcia z osobami z demencją starczą i chorobą Alzheimera – dodał dyrektor.

Dodatkowym atutem obiektu w Lisówkach jest z pewnością otoczenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, brak barier architektonicznych, leśny mikroklimat, alejki spacerowe czy też oczko wodne. – Takie sąsiedztwo sprzyja prowadzeniu licznych zajęć na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia jest również to, że na terenie placówki funkcjonuje sklepik, gabinet fryzjerski, biblioteka, kaplica, a także sala teatralna wyposażona w sprzęt multimedialny. Nasi mieszkańcy mają stały dostęp do internetu. Co też istotne, na terenie placówki znajduje się przystanek autobusowy, zapewniający bezpośrednią komunikację z Poznaniem – wyliczał Robert Leszczak. Ostatnio w Lisówkach powołano do życia także pierwszy w Wielkopolsce dom dla samotnych rodziców z dziećmi.

– I to także stanowi atut placówki, ponieważ seniorzy na pewno skorzystają na obecności młodych osób. To może być świetne połączenie – podkreślał członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Antoni Kalisz. – Istotnym celem tej konferencji jest m.in. to, by pokazać włodarzom gmin, że warto kierować osoby starsze, wymagające pomocy właśnie do Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Koszty pobytu w tej placówce, po niedawnym obniżeniu ich przez powiat wynoszą nieco ponad 3 600 zł. i są jednymi z najniższych w Wielkopolsce. Dlaczego zdecydowaliśmy się je obniżyć? Ponieważ wysokie koszty powodują brak skierowań, a zależy nam na tym, aby ta placówka tętniła życiem. I tak się dzieje – dodał.

W trakcie konferencji jej uczestnicy mieli też okazję wysłuchać prelekcji dr Rafała Iwańskiego, doktora nauk ekonomicznych i socjologa, a także przewodniczącego szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Nosiła ona tytuł „System opieki długoterminowej nad niesamodzielnymi osobami starszymi – wyzwania i prognozy”. O najwyższych standardach w opiece instytucjonalnej mówił też wspomniany już dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach Robert Leszczak, a o bezpiecznej przystani dla rodziców opowiedziała Anna Czerniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 września 2021