MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dni Mosiny 2014

Tegoroczne Święto Mosiny tradycyjnie już przypadło na przedostatni weekend maja. Od 23 do 25 maja na terenie miasta i gminy Mosina  miały miejsce różnego rodzaju wydarzenia o charakterze kulturalno- rekreacyjno-sportowym, w których brali udział zarówno mieszkańcy, jak również przybyli goście.
Organizatorami Dni Mosiny były: Władze Samorządowe Gminy Mosina, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie i Mosiński Ośrodek Kultury. Oto szczegółowy opis tego, co się działo podczas święta.

Piątek

Dni Mosiny rozpoczął jak co roku Rajd Śladami Rzeczpospolitej Mosińskiej. W jego piętnastej edycji  organizowanej przez TWA Elita i OSiR w Mosinie uczestniczyło ponad 300 uczniów i gimnazjalistów, którzy dotarli na metę zlokalizowaną na Osowej Górze w 18 grupach. Po drodze uczestnicy wykonywali rozmaite zadania.

Wieczorem w Mosińskim Ośrodku Kultury podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Mosinie miała miejsce Uroczysta Inauguracja Dni Mosiny. Była ona połączona z nadaniem Medalu Rzeczpospolitej Mosińskiej. Laureatem tego szczególnego wyróżnienia, przyznawanego przez Kapitułę Medalu Rzeczpospolitej Mosińskiej został Jacek Szeszuła. W trakcie spotkania zostały także przyznane nagrody i wyróżnienia dla sportowców z Gminy Mosina. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży.

Sobota

Drugi dzień imprezy rozpoczął się na sportowo. Już od godzin porannych na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie było gwarno. Do Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Burmistrza Gminy Mosina przygotowywały się drużyny zarówno z Gminy, jak goście, którzy gościli w tym czasie w mieście Eleganta, łącznie 16 par. Swoją reprezentację w Turnieju miała także partnerska gmina Witnica, a mieszkańcy sołectwa Mosina dzielnie walczyli o kolejne punkty.

W tym samym czasie trwał konkurs kajakowy „GIBanie po kanale”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez cały weekend w ramach projektu „Literackie Ty-Ta- Te” na terenie Mosiny i okolic odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi, artystami, piosenkarzami, aktorami, publicystą, podróżnikiem,  którzy czytali fragmenty literatury wybrane przez organizatorów projektu, czyli Młodzież ze Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko.

Pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego w Kościele pw. Św. Mikołaja w Mosinie została odprawiona Uroczysta Msza Święta Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Babkach.  Po mszy miał miejsce uroczysty apel oraz koncert i musztra paradna w wykonaniu  Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr Pawła Joksa.

Popołudnie rozpoczęło się na sportowo. Na przystani żeglarskiej w Dymaczewie Nowym odbywały się Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, a w tym samym czasie na rynku w Mosinie sympatycy biegania przygotowywali się do startu biegu „Elegant na Piątkę”. Najmłodsi, gimnazjaliści i dorośli oraz sympatycy nordic walking, czyli grupa ponad 400 osób przemierzyła  trasę ulicami Mosiny. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal ufundowany przez Grupę Kapitałową Idmar, a na zwycięzców biegu –  nagrody.

Ciekawą inicjatywą, która po raz pierwszy pojawiła się podczas Dni Mosiny był także Turniej układania puzzli firmy Trefl, pod nazwą „Świat z tysiąca kawałków”.., zorganizowany przez Zarząd Osiedla nr 6 we współpracy z MOK. Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski zorganizowała VI Rundę Turystycznego Pucharu Polski i II Rundę Mosińskich Mistrzostw Motorowych, czyli “VI RAJD ELEGANTA Z MOSINY”, w którym wzięło udział 19 załóg.  W Izbie Muzealnej odbył się wernisaż  wystawy „Sprawa mosińska. Mieszkańcy Mosiny w czasie II wojny światowej” oraz wernisaż wystawy rzeźby Norberta Sarneckiego i Pawła Kuczyńskiego w Galerii Miejskiej.

W muzyczno-rozrywkowej części wieczoru pojawili się: Young Supporters of Music, Zespół Teatralno- Muzyczny „Happy”, Saszan oraz Kabaret z Woźnej. Najważniejszym momentem wieczoru było przyznanie tytułu Honorowego Eleganta z Mosiny. Jest to wyróżnienie dla „osób cieszących się powszechnym szacunkiem a jednocześnie posiadają szczególne zasługi w dziedzinie  osiągnięć twórczych i artystycznych, rozsławiające Mosinę i jej tradycje w kraju i na świecie”. Tytuł ten trafił do Pana Henryka Pruchniewskiego. Statuetki Eleganta z Mosiny otrzymali zwycięzcy biegu „Elegant na Piątkę”- Anna Jarczyńska i Mateusz Fabisiak. Wieczór sobotni zakończył koncert Eleni, zaś na sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie do późnych godzin nocnych trwał Nocny Turniej Piłki Siatkowej, w którym brało udział dziesięć zespołów.

Niedziela

Trzeci dzień Dni Mosiny rozpoczęły Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, zorganizowane przez PZW Mosina. Od szóstej rano o zwycięstwo walczyło ponad pięćdziesięciu wędkarzy. Na sali OSIR trwał Turniej  Szachowy o Puchar Burmistrza Gminy Mosina przygotowany przez UKS Mosińska Jedynka.

Na stadionie zgromadzili się zaś sympatycy piłki nożnej, buli i plażowej piłki siatkowej, którzy walczyli o zwycięstwo w rozgrywkach przygotowanych przez KS 1920 we współpracy z OSIR. W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, wzięło udział 15 zespołów, w tym reprezentacja sołectwa Mosina z Gminy Witnica. W Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej Kobiet uczestniczyło sześć par i zespoły z różnych regionów Wielkopolski, a w Rodzinnym Turnieju Buli rozgrywanym po raz pierwszy wzięło udział pięć drużyn.

Jak co roku, na rzece Warcie w Rogalinku przeprowadzono Zawody Turystycznych Łodzi Motorowodnych o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, których organizatorem był UKS Kotwica Rogalinek we współpracy z OSIR. Dzięki wsparciu członków tego Klubu delegacja z Gminy Witnica, która w tym czasie gościła w naszej gminie, miała możliwość wycieczki rzeką Wartą i podziwiania przepięknej okolicy z perspektywy łódki motorowej.

W tym czasie na rynku w Mosinie dla najmłodszych przygotowano konkurs „Elegancik z Mosiny”, Formacja taneczna AKTIV prezentowała pokazy taneczne i aerobic, a akrobacje rowerowe w wykonaniu Piotra Sońty przyciągnęły wielu widzów. Popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem koncertów: The Purple Onions, Zespołu Johnny &Walker oraz gwiazdy wieczoru- Jacka Stachursky’ego.

W trakcie Dni Mosiny odbywało się także wiele imprez towarzyszących, m.in. II Wielkopolski Rajd Integracyjny Osób Niepełnosprawnych „Rowerami i kijkami po Wielkopolskim Parku Narodowym”, zorganizowany przez SOSW w Mosinie, Zawody Powrotnolotne Gołębi Pocztowych przygotowane przez PZHGP Oddział w Mosinie czy wycieczki koleją drezynową.

Autor: Piotr Demuth

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2014