MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dni Romana Wilhelmiego

W sobotę, 6 czerwca o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich poznaniaków pod pomnik Romana Wilhelmiego na Skwer jego imienia u zbiegu ulic Masztalarskiej i 23 Lutego. Już po raz VIII w dniu jego urodzin zostaną zainaugurowane Dni Romana Wilhelmiego, które swoją kulminację będą miały 3 listopada w rocznicę śmierci artysty.

– W tym roku obchodzimy 79. rocznice jego urodzin – mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis. – Chcemy złożyć kwiaty pod pomnikiem, zapalić znicz, dać znać, że pamiętamy wybitnego mistrza i poznaniaka.

To już tradycja, że wielbiciele talentu jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który urodził się i wychowywał w stolicy Wielkopolski, zjawiają się pod jego pomnikiem. To czas na wspomnienia, także te prywatne, przypominanie jego ról, spotkań z publicznością, opowiadanie anegdot.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku od pomysłu Rafała Pogrzebnego, który zaraził nim członków Fundacji sceny na piętrze Tespis. Od tego czasu trwa akacja przywracania poznaniakom pamięci wybitnym artyście, który mieszkał, uczył się, a potem chętnie przyjeżdżał grać, a którego rodzina mieszka tutaj nadal.

Przez te lata ze składek mieszkańców miasta ufundowano tablicę na frontonie budynku, w którym mieści się Scena na Piętrze, znajdujący się nieopodal skwer nazwano jego imieniem i postawiono tam pomnik autorstwa Romana Kosmali.

Odbył się też szereg prezentacji spektakli, filmów, coroczne wystawy pod wspólnym tytułem „Dopóki w naszej pamięci”. Podczas obchodów Dni Romana Wilhelmiego do Poznania zjeżdżali wybitni aktorzy, koledzy mistrza, ale też jego przyjaciele ze szkoły i rodzina porozrzucana po świecie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 czerwca 2015