MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dni Twierdzy Poznań za nami

Ostatni weekend sierpnia w Poznaniu był świętem miłośników historii i militariów. 26 i 27 sierpnia po raz piąty odbyły się Dni Twierdzy Poznań. Można było odwiedzić ponad dwadzieścia miejsc, związanych z obroną miasta od średniowiecza do czasów zimnej wojny.

Budowle obronne odcisnęły swoje piętno na krajobrazie stolicy Wielkopolski. Wiadomo że gród z czasów Mieszka I na Ostrowie Tumskim był otoczony potężnym wałem, którego wysokość mogła sięgać nawet dziesięciu metrów. Relikty tej konstrukcji można było obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Wycieczki śladami murów średniowiecznego miasta poprowadził przewodnik miejski Andrzej Dominik Ohde. Możne je było także podziwiać w miniaturze w Makietach Dawnego Poznania. Jednak najwięcej w programie było obiektów i wydarzeń związanych z XIX-wieczną pruską twierdzą.

Do kilku fortów prezentowanych w ubiegłych latach dołączył kolejny – Fort Ia. Dzięki wysiłkowi stowarzyszeń miłośników fortyfikacji coraz więcej obiektów znajduje swoich opiekunów. Swój wkład ma także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, do którego należy Fort VII oraz przeciwatomowy schron władz miasta, a także Brama Poznania, w skład której wchodzi Śluza Katedralna. Także mniejsze obiekty coraz częściej mają gospodarzy. To między innymi schrony z czasów obu wojen światowych, m.in. przy ul. Babimojskiej, w parkach Wilsona i Sołackim, a także w podziemiach klasztoru Karmelitów Bosych i w piwnicach siedziby Radia Poznań.

Piąta edycja akcji prezentowała także fortyfikacje i schrony pełniące mniej typowe funkcje. W jednym z takich obiektów działa Jeżyckie Centrum Kultury, natomiast przy ul. Małachowskiego swoje miejsce znalazła galeria Werkbank, w której udostępniono kolekcję mundurów i kostiumów z hollywoodzkich filmów. Tegoroczne Dni Twierdzy Poznań stały się pretekstem do kilku wydarzeń na rzece Warcie. Były to spływy kajakowe i rejsy retro. Dzięki nim można było obejrzeć relikty umocnień dostępne wyłącznie z rzeki. Wśród dodatkowych atrakcji znalazł się także pokój zagadek (escape room) i mobilny przewodnik na smartfony i tablety. Wedle pierwszych szacunków frekwencja imprezy mogła sięgać kilkunasty tysięcy osób.

– Nas samych zaskakuje to, że każdego roku do Dni Twierdzy Poznań dołączają nowe miejsca i atrakcje, które są tłumnie odwiedzane przez poznaniaków i turystów. To przede wszystkim zasługa osób, stowarzyszeń oraz instytucji, które opiekują się fortyfikacjami i przybliżają ich historie – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

Więcej informacji na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl oraz na www.facebook.com/DniTwierdzyPoznan

Fot. Paweł Jaskółka, Marek Zakrzewski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 sierpnia 2017