MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Dni Twierdzy Poznań zakończone

dni twierdzy poznań

W miniony weekend odbyły się 12. Dni Twierdzy Poznań. Forty, schrony i podziemia przyciągnęły tłumy odwiedzających. Program w tym roku był wyjątkowo bogaty. Znalazło się w nim 30 miejsc i atrakcji. Ponadto przez lata impreza zdobyła swoją wierną publiczność, która chętnie odwiedza znane już miejsca, lecz również poszukuje nowości. Tak było również w tym roku. Popularnością cieszył się Fort VI na poznańskich Podolanach, który odwiedziło 1500 osób. Natomiast do Fortu Ia na Starołęce, znajdującego się pod opieką Porozumienia dla Twierdzy Poznań dotarło około 1 tysiąca osób.

Imponujący wynik osiągnęło Radio Poznań. W podziemiach willi przy ul. Berwińskiego 5, która dziś jest siedzibą radia, znajduje się schron przeznaczony dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty Arthura Greisera. To najmniejszy obiekt w programie Dni Twierdzy Poznań. Na raz może tam przebywać maksymalnie 5-6 osób. Pomimo to przez weekend przewinęło się przez ten schron 700 osób. W tej samej dzielnicy, na Łazarzu znajduje się schron w piwnicach budynku mieszkalnego z lat 50. XX wieku. To nowość w programie Dni Twierdzy Poznań. Inicjatywa Oś 64 (Jeżyckie Centrum Kultury) udostępniła tego typu obiekt po raz pierwszy. Odwiedziło go 400 osób.

Ponad 700 odwiedzających dotarło do Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”, zlokalizowanych w Parku Cytadela, czyli dawnym Forcie Winiary – największym tego typu forcie XIX-wiecznej Europy. Spośród nowości wzięciem cieszył się również nocy spacer z Pasjonatami Podziemi po nigdy wcześniej nie udostępnianym, wysadzonym Forcie IV i wycieczka „Mało znane….zachowane…ale nie oblegane” z historykiem Piotrem Koteckim. Dni Twierdzy Poznań to wydarzenie, które odbywa się dzięki zaangażowaniu i współpracy osób, stowarzyszeń i organizacji zrzeszających miłośników historii i fortyfikacji. W wydarzeniu uczestniczą także muzea i instytucje kultury. Od początku istnienia akcji zadania koordynacyjne i promocyjne realizuje Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 sierpnia 2024