MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Metropolia Poznań

Dodatkowe punkty szczepień

konferencja na temat szczepień

Metropolia Poznań zorganizowała dodatkowe punkty szczepień na terenie samorządów tworzących stowarzyszenie. 15 lutego odbyły się szczepienia w pierwszym z nich – w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Komornikach. Narodowy Fundusz Zdrowia przyjął dotąd do systemu siedem dodatkowych punktów na terenie pięciu gmin. Szczepienia w nich prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii – poinformowano na konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Gminy Komorniki. Wzięli w niej udział: wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, wójt gminy Komorniki Jan Broda, wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka, dyrektor Biura Metropolii Poznań Piotr Wiśniewski oraz właściciel Poznańskiego Centrum Otolaryngologii Tomasz Cichowski.

– Jako Metropolia Poznań kolejny raz włączamy się do walki z COVID-19. Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku wsparliśmy Powiatowy Urząd Pracy w udzielaniu pomocy przedsiębiorcom, a nieco później wraz z gminami udzieliliśmy wsparcia sanepidowi. Do tego należy też wspomnieć o zakupionym sprzęcie dla szpitali, a także o akcji promocyjnej pod hasłem DDM, czyli Dystans Dezynfekcja Maseczka. Teraz przyszedł czas na tworzenie dodatkowych punktów szczepień – stwierdził Tomasz Łubiński. – Samorządy wspólnie zorganizowały dodatkowe punkty, ponieważ takich miejsc wciąż brakuje. Na pierwotnej liście lokalizacji ogłoszonej przez NFZ w gminie Komorniki, nie było ani jednego stacjonarnego adresu, gdyż nie zgłosił się żaden podmiot gotowy do szczepień – dodał Jan Broda.

W kilku kolejnych gminach kryteria spełnił tylko jeden punkt, co nie umożliwia szybkiego uodpornienia lokalnej społeczności przeciw koronawirusowy. – Gminy są najbliżej mieszkańców i są przygotowane, aby sprawnie zorganizować szczepienia – zapewnił Tadeusz Czajka. Dlatego Stowarzyszenie połączyło działania samorządowców i nawiązało współpracę z partnerem medycznym, Poznańskiego Centrum Otolaryngologii, które będzie prowadzić szczepienia na terenie Metropolii. – Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Obecnie jedyna trudnością dla nas, tak jak i dla wszystkich, jest dostępność szczepionek. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Oczywiście na lepsze – stwierdził Tomasz Cichowski. Wcześniej władze gminne i miejsce wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki.  

– Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono dziewiętnaście takich punktów. Siedem z nich zostało już zaakceptowanych i włączonych do systemu – poinformował Piotr Wiśniewski. Te już zaakceptowane to: punkty w Buku i Niepruszewie, w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Komornikach, w siedzibie OSP w Plewiskach, w Szkole Podstawowej w Jerzykowie, Szkole Podstawowej w Skokach oraz w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym. Obecnie do przygotowanych miejsc rejestrowani są mieszkańcy powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach. To właśnie minimum 80-latkowie znaleźli się wśród zaszczepionych 15 lutego w Komornikach.

Kolejne punkty wskazane przez Metropolię Poznań i oczekujące na decyzję Narodowego Funduszu zdrowia, zostały wskazane w gminach Suchy Las, Dopiewo, Luboń, Puszczykowo, Tarnowo Podgórne, Kleszczewo, Oborniki i Rokietnica.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 lutego 2021