MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Mar 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Metropolia Poznań

Dodatkowe punkty szczepień

konferencja na temat szczepień

Metropolia Poznań zorganizowała dodatkowe punkty szczepień na terenie samorządów tworzących stowarzyszenie. 15 lutego odbyły się szczepienia w pierwszym z nich – w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Komornikach. Narodowy Fundusz Zdrowia przyjął dotąd do systemu siedem dodatkowych punktów na terenie pięciu gmin. Szczepienia w nich prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii – poinformowano na konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Gminy Komorniki. Wzięli w niej udział: wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, wójt gminy Komorniki Jan Broda, wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka, dyrektor Biura Metropolii Poznań Piotr Wiśniewski oraz właściciel Poznańskiego Centrum Otolaryngologii Tomasz Cichowski.

– Jako Metropolia Poznań kolejny raz włączamy się do walki z COVID-19. Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku wsparliśmy Powiatowy Urząd Pracy w udzielaniu pomocy przedsiębiorcom, a nieco później wraz z gminami udzieliliśmy wsparcia sanepidowi. Do tego należy też wspomnieć o zakupionym sprzęcie dla szpitali, a także o akcji promocyjnej pod hasłem DDM, czyli Dystans Dezynfekcja Maseczka. Teraz przyszedł czas na tworzenie dodatkowych punktów szczepień – stwierdził Tomasz Łubiński. – Samorządy wspólnie zorganizowały dodatkowe punkty, ponieważ takich miejsc wciąż brakuje. Na pierwotnej liście lokalizacji ogłoszonej przez NFZ w gminie Komorniki, nie było ani jednego stacjonarnego adresu, gdyż nie zgłosił się żaden podmiot gotowy do szczepień – dodał Jan Broda.

W kilku kolejnych gminach kryteria spełnił tylko jeden punkt, co nie umożliwia szybkiego uodpornienia lokalnej społeczności przeciw koronawirusowy. – Gminy są najbliżej mieszkańców i są przygotowane, aby sprawnie zorganizować szczepienia – zapewnił Tadeusz Czajka. Dlatego Stowarzyszenie połączyło działania samorządowców i nawiązało współpracę z partnerem medycznym, Poznańskiego Centrum Otolaryngologii, które będzie prowadzić szczepienia na terenie Metropolii. – Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Obecnie jedyna trudnością dla nas, tak jak i dla wszystkich, jest dostępność szczepionek. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Oczywiście na lepsze – stwierdził Tomasz Cichowski. Wcześniej władze gminne i miejsce wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki.  

– Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono dziewiętnaście takich punktów. Siedem z nich zostało już zaakceptowanych i włączonych do systemu – poinformował Piotr Wiśniewski. Te już zaakceptowane to: punkty w Buku i Niepruszewie, w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Komornikach, w siedzibie OSP w Plewiskach, w Szkole Podstawowej w Jerzykowie, Szkole Podstawowej w Skokach oraz w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym. Obecnie do przygotowanych miejsc rejestrowani są mieszkańcy powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach. To właśnie minimum 80-latkowie znaleźli się wśród zaszczepionych 15 lutego w Komornikach.

Kolejne punkty wskazane przez Metropolię Poznań i oczekujące na decyzję Narodowego Funduszu zdrowia, zostały wskazane w gminach Suchy Las, Dopiewo, Luboń, Puszczykowo, Tarnowo Podgórne, Kleszczewo, Oborniki i Rokietnica.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 lutego 2021