MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Dotykiem oglądali Polskę

warsztaty Poznaję język i dotykiem oglądam Polskę

Po wybuchu wojny w Ukrainie do naszego kraju trafiło kilka milionów osób zza wschodniej granicy. Wśród nich znalazły się też i takie, które zmagają się z niepełnosprawnością wzrokową. I to zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W powiecie poznańskim trafiły one do Ośrodka Specjalno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. I to właśnie z myślą o nich Stowarzyszenie „Pomóż Dziecku Niewidomemu” stworzyło projekt pod nazwą „Poznaję język i dotykiem oglądam Polskę”, które zostało sfinansowane z budżetu powiatu poznańskiego.

– Jego celem było m.in. podniesienie kompetencji gości z Ukrainy w zakresie nauki języka polskiego, orientacji przestrzennej w nieznanym środowisku czy też doskonalenie technik posługiwania się pismem punktowym Braille’a. Nie zabrakło także szkolenia z obsługi komputera. W ramach zadania przeprowadziliśmy również warsztaty integracyjne, połączone z poznawaniem przyrody oraz walorów turystycznych naszego kraju. W sumie całość projektu została podzielona na trzy fazy – mówi Łukasz Mroziński, wiceprezes Stowarzyszenia.

Goście z Ukrainy poza zajęciami realizowanymi w jego ramach sporo także podróżowali. – Byliśmy na Śnieżce oraz poznaliśmy atrakcje turystyczne Karpacza i okolic. Jak się później okazało część dzieci po raz pierwszy w życiu była w górach. Odwiedziliśmy także Wieliczkę, Zamek na Wawelu, Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie i Kościół Mariacki. Udało nam się również zorganizować spotkanie z prof. Karolem Badyną, rzeźbiarzem i twórcą wielu makiet dla niewidomych w naszym kraju, w tym również tych znajdujących się w Owińskach – mówi.

– Ciekawym  wydarzeniem towarzyszącym  warsztatom była również rozmowa z niewidomą autorką książki pt. „Zapisz zmiany”, Katarzyną Niewiadomą – dodaje Łukasz Mroziński, który podkreśla również, że wszyscy uczestnicy zajęć w Owińskach wiążą z naszym krajem swoją przyszłość. – Chcą się tutaj kształcić, osiedlić i za jakiś czas podjąć pracę. Jesteśmy pewni, że otrzymają w tym zakresie dalszą pomoc, zarówno od nas jak i od powiatu poznańskiego, który wsparł projekt – kończy wiceprezes Stowarzyszenia „Pomóż Dziecku Niewidomemu”.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 listopada 2022