MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dożynki w Łopuchowie

– Prosimy o rozpoczęcie obrzędów dożynkowych – radośnie zawołali Jan Grabkowski, starosta poznański, z Leszkiem Sommerfeldem sołtysem Łopuchowa i Dariuszem Urbańskim burmistrzem Murowanej Gośliny, który dodał, że dożynki ze starostą poznańskim gmina może organizować co roku. – Dzisiejsze święto pokazuje, że my w Łopuchowie nie boimy się wyzwań, jesteśmy do wszystkiego i dlatego bardzo cieszę, że mogliśmy razem świętować, za co wszystkim bardzo dziękuję – nie ukrywał radości Leszek Sommerfeld, sołtys Łopuchowa.

Po kilku latach przerwy mieszkańcy powiatu mieli okazję w minioną sobotę, 26 sierpnia uczestniczyć w dożynkach powiatowo-gminnych. Tym razem zostały one zorganizowane w Łopuchowie. – Wybór nie był przypadkowy, chcemy pokazać naszym wszystkich mieszkańcom, że również gminy w tak zwanym drugim pierścieniu powiatu bardzo dobrze się rozwijają, mimo że są nieco oddalone od Poznania – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tradycyjnie świętowanie w Łopuchowie rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony, której przewodniczył proboszcz ksiądz Jan Kwiatkowski. Następnie wszyscy goście barwnym korowodem przemaszerowali na miejscowy stadion, gdzie rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Gospodarze dożynek Jan Grabkowski i Dariusz Urbański sierpem przecięli powróz, a następnie przed sceną pojawiali się kolejno członkowie zespołu “Goślinianie” oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi, a także starostowie dożynek Ewa Bugajna i Piotr Staszczak z wielkim chlebem.

Całej uroczystości towarzyszyły pieśni ludowe i tańce tradycyjnie przygotowane na święto plonów. – Dzisiejsze święto w Łopuchowie, to święto nie tylko rolników, którym osobiście składam podziękowania za ich trud, ale wszystkich ludzi pracy – mówił Jan Grabkowski. Jak podkreślał Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny, dożynki to moment kiedy podkreślamy jak duży szacunek mamy dla rolników. I choć tegoroczne plony nie do końca są obfite, to mamy powody do dumy i radości.

– Mam nadzieję, że mimo tegorocznych problemów rolnicy z powiatu mają plony wystarczające do zapełnienia spiżarni i zarobienia na godne życie. Życzę Wam, aby powodów do radości i świętowania w przyszłym roku było jak najwięcej – dodał Dariusz Urbański. – Z wdzięcznością i szacunkiem patrzę na tych, którzy swoją codzienną pracą dbają, aby chleba i innych produktów pracy rolników nigdy nie zabrakło – stwierdził burmistrz Murowanej Gośliny.

Dla mieszkańców i gości wokół sceny przygotowane zostały stoiska z pysznym, tradycyjnym jedzeniem, a długa kolejka ustawiała się po losy w loterii. Był tez występ Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie”, koncerty Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie i kapeli podwórkowej No to Cyk. Wieczorem ok. godziny 20 odbyło się losowanie głównych nagród loterii fantowej. Ale prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się, gdy na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru zespół Łobuzy. Cały plac wypełnił się rozbawionymi i roztańczonymi mieszkańcami.

Po występie Łobuzów trwała tradycyjna zabawa dożynkowa. Wcześniej rozstrzygnięto konkurs na najpiękniej przystrojone obejście. Pierwszą nagrodę w tym konkursie przyznano Marii Radomskiej. Druga lokata przypadła Danucie Dreli, a trzeci – Kindze i Pawłowi Szuberskim. W uroczystościach dożynek powiatowo-gminnych uczestniczyli m.in. wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu Piotr Zalewski, radni powiatu, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu poznańskiego, a także senator Piotr Florek oraz poseł Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld.

Tekst: Katarzyna Wozińska-Gracz
Zdjęcia: Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 sierpnia 2017