MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Dzieciństwo bez przemocy

Budynek Starostwa Powiatowego w Poznaniu podświetlony na czerwono

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia o godz. 17.00, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, fasady wielu budynków w Polsce, w tym także Starostwa Powiatowego w Poznaniu, rozświetliły się na czerwono.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci obchodzony jest już od dwunastu lat. Jego pomysłodawcą była szwajcarska Fundacja „Światowy Szczyt Kobiet”. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, a także organizuje krajowe i lokalne akcje. Podobnie jest w naszym kraju. Organizatorami tegorocznej kampanii były Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, a jej głównym partnerem została Rzeczniczka Praw Dziecka.

– Akcja Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Kampania koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem – czytamy na stronie organizatora projektu. Inauguracja kampanii odbyła się 8 października w Sejmie RP.

Jej finał zaplanowano natomiast na 19 listopada, kiedy to budynki wielu instytucji czy placówek rozświetliły się na czerwono. Takiego koloru było również Starostwo Powiatowe przy ulicy Jackowskiego oraz Słowackiego w Poznaniu. – Jako powiat poznański od razu włączyliśmy się do tej akcji. Podobnie uczyniły prowadzone przez nas placówki, jak choćby Dom Dziecka w Kórniku. W ramach tego projektu przeprowadzono tam tematyczne pogadanki z dziećmi – mówi Maciej Matuszewski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.

– W ramach udziału kampanii przeprowadziliśmy działania edukacyjne wśród wychowanków, czego efekty budują w nas dorosłych poczucie Mocy bez Przemocy. W misję naszej pracy wpisuje się zapewnienie dzieciom skrzywdzonym bezpiecznych warunków do optymalnego rozwoju i radzenia sobie ze skutkami doświadczonych traum, zbudowania z dziećmi relacji opartej na zaufaniu, przewidywalności i responsywności. Bądźmy zawsze uważni na krzywdę drugiego człowieka, szczególnie na krzywdę bezbronnych dzieci – powiedziała Magdalena Krupa, dyrektor Domu Dziecka w Kórniku-Bninie.

Zdaniem organizatorów kampanii przemoc wobec dzieci, to w Polsce cały czas poważny problem. – Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Jako społeczeństwo stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy, bez przemocy – informują organizatorzy. Na ich stronie dowiemy się też m.in. czym jest przemoc wobec dziecka, jak ją rozpoznać i jak wobec niej zareagować. Tam też przeczytamy czym jest wspomniane dzieciństwo mocy.

Warte podkreślenia jest również to, że w kampanię włączyły się nie tylko samorządy czy instytucje, ale także osoby powszechnie znane. Ambasadorami projektu są m.in. aktorzy Jakub Gierszał, Marta Żmuda-Trzebiatowska czy Sonia Bohosiewicz, a także najlepszy polski koszykarz Jeremi Sochan. – Ich zaangażowanie i obecność pomaga zwiększyć świadomość społeczną oraz mobilizować do wspólnego działania na rzecz bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa dla każdego dziecka – podkreślają organizatorzy kampanii.

 

Zdjęcia: ul. Jackowskiego 18, Maciej Pawlik

 

Zdjęcia: ul. Słowackiego 8, Maciej Pawlik

 

Zdjęcia: Dom Dziecka Kórnik – Bnin, Magdalena Krupa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 listopada 2024