MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Dzień rodzicielstwa zastępczego (30.05.2022)

logo głos wielkopolski

Dzień rodzicielstwa zastępczego ma zwrócić uwagę na los osamotnionych i porzuconych dzieci. Wiele ośrodków prowadzi rekrutacje chętnych osób, które spełniając odpowiednie warunki, a także po przejściu szkoleń, mogą stać się dla kogoś rodziną zastępczą, której celem jest opieka oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Nadal jest wiele dzieci, które potrzebują bezpiecznego miejsca. – Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje osób, które chciałyby tak pomóc małoletnim. Szkolenie dla kandydatów organizowane jest dla mieszkańców powiatu poznańskiego – mówi Anna Czerniak, dyrektor PCPR. Nabór właśnie trwa.

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z różnych powodów. – To przede wszystkim brak odpowiedniej opieki, wsparcia, a także poczucia bezpieczeństwa. Umieszcza się je w pieczy zastępczej do czasu pokonania  trudności lub do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej i zgłoszenia tego faktu do ośrodka adopcyjnego – tłumaczy dyrektor PCPR.

Rodziną zastępczą mogą być osoby, które są w związku małżeńskim lub nie. Są odpowiedzialne, mają pełnię władzy rodzicielskiej, nie były karane, wypełniają obowiązek alimentacyjny (jeśli został zasądzony), nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych i mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (co potwierdzają badania lekarskie i opinia psychologa).

Zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe oraz posiadają stałe źródło dochodów (co najmniej jedna z osób). Muszą przejść szkolenie dla kandydatów i zostać zakwalifikowane. W powiecie poznańskim funkcjonują łącznie 333 rodziny zastępcze, w których przebywa 464 dzieci.
Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest środowisko, w którym żyje. Jeśli młody człowiek nie ma m.in. poczucia bezpieczeństwa, to jego rozwój może być zaburzony. Dlatego tak istotne jest stworzenie azylu.

– Świat nieustannie się zmienia. Pojawiają się nowe wyzwania, a także problemy, choćby natury społecznej. Dlatego w powiecie poznańskim duży nacisk kładziemy na politykę społeczną. Zwracamy uwagę nie tylko na wsparcie osób starszych, z niepełnosprawnościami czy przeciwdziałamy przemocy w rodzinie, ale również tworzymy mieszkania chronione, prowadzimy także dom dla rodziców wychowujących samotnie dzieci – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 maja 2022