MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Dzień Samorządu Terytorialnego

baner przed starostwem

Pierwsze wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 roku. Aby upamiętnić odrodzenie polskiego samorządu terytorialnego, w 2000 roku Sejm uchwałą ustanowił święto – Dzień Samorządu Terytorialnego. W uchwale tej m.in. czytamy, że dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego. Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Obecnie mamy w kraju trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw.

– Reforma do jakiej wówczas doszło jest, moim zdaniem, największym sukcesem transformacji politycznej w Polsce – uważa Jan Grabkowski, starosta poznański. – Głównie dlatego, że nastąpiła decentralizacja. Samorządom, które są przecież najbliżej obywateli, przekazano kompetencje prawne, polityczne i ekonomiczne, tym samym oddając ludziom odpowiedzialność za wspólnotę. Od tego momentu mogli oni decydować o tym, co ich bezpośrednio dotyczy i co jest dla nich najważniejsze. W konsekwencji tych zmian mogliśmy się szybciej rozwijać. Nasze małe ojczyzny odzyskały podmiotowość, my – pełnię demokratycznego działania i sposobność podejmowania nowych wyzwań – dodaje.

baner przed starostwemO Dniu Samorządu Terytorialnego przypomina m.in. baner, który jest przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 maja 2024