MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dzień Świadomości Autyzmu

Według najnowszych danych statystycznych około 1,5 tysiąca urodzonych w 2015 roku w Polsce dzieci uzyskało diagnozę ze spektrum autyzmu. Wielu rodziców ma poważne wątpliwości, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, czy nabywa odpowiednich umiejętności w odpowiednim wieku. Stąd pomysł, aby w tym roku zorganizować ogólnopolskie bezpłatne konsultacje dla rodziców z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Odbędą się one 2 kwietnia.

Każdy Rodzic patrzy przede wszystkim z wielką miłością na swoje dziecko. Obok jednak tej miłości pojawia się i obawa, czy dziecko rozwija się tak jak inne. Rodzic zadaje sobie pytanie: “Czy moja córka rozwija się tak jak dziecko mojej koleżanki?”. Jest wiele wątpliwości. Rodzice czytają w internecie o kilkumiesięcznych siedzących maleństwach i nie wiedzą – czy jest to prawidłowe, czy ich dziecko też tak powinno czy nie. Czy powinno przesypiać całe noce? A jeśli nie przesypia – to może jest to autyzm?

Dziecko koleżanki patrzy ładnie i się uśmiecha. Nasze nie spojrzało i dziś się nie uśmiechnęło – może to autyzm? Takich pytań na forach rodzicielskich jest pełno. Niestety odpowiedzi bardzo często mijają się z prawdą. Rodzice jednak nie mają szans, by dostać się do kompetentnych specjalistów – terminy są bardzo odległe. Autyzm dziecięcy w typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Im szybciej rodzice zauważą niepokojące symptomy, tym wcześniej można zacząć leczenie. Pierwsze oznaki schorzenia u dzieci mogą dać o sobie znać nawet u 6-miesięcznych niemowląt. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego nie wszystkie objawy muszą wystąpić u dziecka, by zdiagnozować autyzm.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.

Obchody tego Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu dziecięcego. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.

W tym roku postanowiliśmy wyjść naprzeciw rodzicom dzieci, które nie mają jeszcze postawionej diagnozy. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Luboniu Filia z Buku włącza się do akcji po raz pierwszy. W dniu 2 kwietnia 2016 r. organizujemy konsultacje ze specjalistami: logopedą, terapeutą integracji sensorycznej, psychologiem, pedagogiem. Celem konsultacji jest sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo i albo skierowanie dziecka do dalszej diagnostyki albo też uspokojenie rodziców i wskazanie dalszej obserwacji dziecka.

Miejsce konsultacji bez zapisów i rejestracji: PPP w Luboniu filia w Buku, ul. Szarych Szeregów 8 (budynek gimnazjum,  sala nr 019) w godzinach od 10.30 do 13.30.

Osoba koordynująca konsultację: Grażyna Rutkowska (tel. kontaktowy505-327-580, ppplubon.rutkowska@powiat.poznan.pl)

autystyczny_plakat_kwiecen2

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 marca 2016