MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Erasmus w ZS Swarzędz

Projekt pt. ”Mechatronika gwarancją rozwoju nowoczesnego przemysłu” realizowany był w ramach programu Erasmus+ w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, którego organem prowadzącym jest Powiat Poznański. Projekt był skierowany do uczniów kształcących się w zawodach: monter-mechatronik, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. Jego celem było podwyższenie kwalifikacji zawodowych i językowych uczniów oraz poznanie kultury naszych zachodnich sąsiadów. Projekt trwał od 01.06.2015 do 31.05.2017 r. W tym czasie zostały zorganizowane trzy staże:

  • jeden dla 16 uczniów klasy o profilu monter-mechatronik  w  Handwerkskammer Hildesheim-Südndsi,
  • dwa dla 36 mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych
    w KreishandwerkerschaftWaldeck-Frankenberg w Korbach.

Przed wyjazdem uczniowie brali udział w cyklu zajęć przygotowawczych, w skład których wchodziły spotkania dotyczące kompetencji zawodowych i językowych. Stażyści uczestniczyli także w warsztatach pedagogiczno-instruktażowych. Przygotowanie uczniów do wyjazdu sprawdzono w czasie testów potwierdzających ich umiejętności. Takie testy przeprowadzono również po powrocie ze stażu, aby określić stopień przyrostu wiedzy
i umiejętności uczestników. Dane przedstawia poniższa tabela nr.1, uczniowie za każdym razem mogli uzyskać maksymalnie sto punktów.

Tabela nr.1

Lp. Nr stażu Szkolenie specjalistyczne Szkolenie językowe
Test nr 1 Test nr 2 Test nr 3 Test nr 1 Test nr 2 Test nr 3
1 Hildesheim -staż nr 1 63,88 pkt. 76,19 pkt. 85,38 pkt. 65,13 pkt. 78,56 pkt. 85,31 pkt.
2 Korbach -staż nr 2 69,67 pkt. 86,11 pkt. 91,72 pkt. 78,56pkt. 91,39 pkt. 92,17 pkt.
3 Korbach -staż nr 3 73,44pkt. 87,39pkt. 90,67pkt. 80,56pkt. 92,28 pkt. 94,11 pkt.

Analiza wyników pokazuje, że podczas zajęć przygotowawczych oraz samego stażu uczniowie pogłębili wiedzę, udoskonalili umiejętności zawodowe oraz zwiększyli kompetencje językowe (wzbogacili i utrwalili słownictwo z języka niemieckiego z zakresu eksploatacji, obsługi, diagnostyki mechatroniki samochodowej i ogólnej).

W ramach stażu zajęcia i ćwiczenia odbywały się pod stałym nadzorem opiekunów – nauczycieli przedmiotów zawodowych ze strony niemieckiej. Zajęcia były prowadzone w języku Partnera, dlatego uczestniczył w nich  również lektor-tłumacz, co ułatwiło komunikację między instruktorem a  uczestnikami projektu.

Przez 14 dni stażyści  poznawali nowoczesne technologie wykorzystywane przez koncern VW. Soboty, niedziele i niektóre popołudnia były przeznaczone na spotkania z kulturą regionu.

Założenia programowe projektu w zakresie szkolenia zostały w pełni zrealizowane. Uczestnicy staży to przygotowani na wyzwania nowoczesnego rynku pracy młodzi ludzie, którzy, oprócz kompetencji zawodowych,  wykształcili umiejętność przybierania elastycznych postaw w stosunku do różnych form zatrudnienia w firmach regionu poznańskiego.

Wszyscy uczestnicy po zdanym egzaminie praktycznym otrzymali certyfikaty i europassy mobilności potwierdzające ich umiejętności zawodowe. Zostały one wręczone na zorganizowanej 20 kwietnia 2017 r. VIII sesji logistyczno-mechatroniczne.

mechatronicy

Autor: Wiesław Światłowski

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 12 czerwca 2017