MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< gru 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Inside-Outside

plakat INSIDE - OUTSIDE
Inside-Outside

Kategoria: Kultura i sztuka

Data: 16 wrz 2021 - 06 paź 2021

Czas: 18:00

Miejsce: V.A. Gallery

INSIDE-OUTSIDE by Dominik Jasiński

plakat „INSIDE - OUTSIDE” by Dominik Jasiński

Wyczekiwana wystawa w V.A. GALLERY POLAND pt. “INSIDE-OUTSIDE”  przedstawia twórczość Dominika Jasińskiego w wielopłaszczyznowym wymiarze. Obrazy artysty są energetyczne, to eksplozja koloru z wplecionymi motywami florystycznymi i ludowymi, charakteryzują je także mocne kontury, bogata ornamentyka oraz wyraz anatomiczny. Niektóre prace dodatkowo wzbogacone zostały o elementy metaliczne. W sztuce Jasińskiego to stosunkowo nowe medium.

Fascynuje go przede wszystkim ludzkie ciało i jego deformacja – temu tematowi poświęcił pracę dyplomową oraz kilka publikacji. Uznawany jest za piewcę kobiecego piękna. To właśnie ONE stanowią główny motyw jego twórczości i to ich portretowaniu oddaje się z tak wielką lubością.

„To właśnie malarstwo portretowe popchnęło mnie ku anatomii. Po twarzach wziąłem na warsztat ręce, stopy, nogi, a potem organy wewnętrzne. Zresztą zamiłowanie do studiowania ludzkiego ciała i biologicznych procesów w nim zachodzących towarzyszy mi odkąd pamiętam.”  Najważniejsze jest dla niego tworzenie, malowanie, eksperymentowanie z techniką, a przede wszystkim przełamywanie barier, podejmowanie ryzyka.

Dobór prac do ekspozycji jest inspirowany ekstraktem subiektywnych odczuć artysty, emocji zapisanych na  płótnie. Trzy główne motywy wystawy to: portret, wejrzenie artysty w anatomiczną strukturę podmiotu oraz wyobrażenie na temat raju. „Odkąd przeprowadziłem się na portugalską wieś natura otacza mnie codziennie – budzę się do ptasiego chóru, uprawiam 200 m2 warzywniaka (co sprawia ogromną radość, szczególnie dla miastowego), tropię gniazda węży i liczę sowy nocą. Fascynuje mnie różnorodność form życia, budowa roślin, kolory ptasich piór. Mam w głowie taki mały raj – żeby go zobaczyć wystarczy otworzyć oczy.” To jednoczesna wizja rzeczywistości i ułudy, postrzeganych przez pryzmat wrażliwości i biegłości percepcyjnej twórcy, a szczególnie zakotwiczonych w kontekście sztuki, którą tworzy. Próba określenia jego twórczości oscyluję między koloryzmem, a secesją, jednak nie da się jej zamknąć w ramy. Dominik Jasiński to artysta poszukujący, nie zadowala się jedną estetyką, patrząc na jego obrazy możemy zauważyć jak przez lata szuka nowych środków wyrazu, miesza ze sobą techniki.

Zestawienie tych technik wespół z talentem artysty tworzy porywający mariaż impulsów, natchnień, stymulantów, generujących eksplozję zmysłów, a wartość utworu mierzona jest przecież w jednostkach fascynacji, odczuciach.

Wystawa Inside- Outside by Dominik Jasiński oferuje możliwość jak najszerszego uczestnictwa w kreacji artystycznej.  Jest zaproszeniem do świata imaginacji i zanurzenia się w nim z zachowaniem indywidualnej perspektywy. Głównym zadaniem dzieła jest obudzić wrażliwość odbiorcy, roznamiętnić go, wzruszyć i porwać w fascynujący, nieznany świat artysty. „Goszcząc w Poznaniu tym razem chcę Państwu pokazać trochę tego mojego świata – spójrzcie na niego łaskawym okiem.”

Niech zatem dzieła prezentowane na wystawie „Inside-Outside” powiodą nas tą drogą, do krainy artystycznych uniesień. Niech staną się zaproszeniem do wielopoziomowej kontemplacji sztuki. Niech niosą radość i zachwyt.

 

tekst: Natalia Majchrzak

 

Wernisaż: 16 września 2021, godzina: 18:00, wstęp bezpłatny.

Wystawa potrwa do 6 października 2021

Wczytuję mapę...

Lista wydarzeń z kategorii

Redaktor: Weronika Gospodarek
Opublikowano: 16 września 2021