MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Maszyny rolnicze, dźwiękiem i obrazem

zdjęcie traktor URSUS C 45
Maszyny rolnicze, dźwiękiem i obrazem

Kategoria: Edukacja

Data: 25 Lip 2020 - 26 Lip 2020

Czas: 12:00 - 15:00

Miejsce: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

zdjęcie traktor URSUS C 45 zdjęcie traktor URSUS C 325

Kurtyna w górę  przed kolejną odsłoną cyklu:

„Otwieramy się dla Państwa Pokazami!”

 

Świat zdobywa się na wiele różnych sposobów: szybkich i szybszych, drogich i droższych lub po prostu banalnych. Można przy tym zatracić sens niespiesznego zwiedzania, wnikliwego odkrywania i autentycznego poznawania. Tego wszystkiego nie utraci weekendowa wyprawa do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

Szreniawskie Muzeum  zaprasza wszystkich swoich sympatyków na najbliższe wydarzenie sobotnio – niedzielne. Tym razem w roli głównej konie…mechaniczne

Maszyny rolnicze, dźwiękiem i obrazem

25 i 26 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 15.00

…..czyli m.in. prezentacja pierwszego i trzeciego w kolejności ciągnika produkowanego w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie.

Ursus C-45

Traktor produkowany w latach 1947–1954. Dokumentacja techniczna powstała na bazie konstrukcji niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog. Prototyp oznaczony jako LB-45 zaprezentowano na pochodzie pierwszomajowym w Warszawie w 1947 r. Produkcję seryjną  już z oznaczeniem C-45 uruchomiono we wrześniu tamtego roku.

Ursus C-325

W roku 1956 w tychże Zakładach przystąpiono do prac nad nowym modelem lekkiego ciągnika rolniczego. W końcu 1959 r. rozpoczęto seryjną produkcję pierwszego modelu napędzanego silnikiem wysokoprężnym, C-325. Był on wyposażony w nowoczesne jak na tamte lata układy: hydraulikę siłową, wał odbioru mocy, dociążenie kół tylnych oraz możliwość zmiany prześwitu i rozstawu kół. Łącznie w latach 1959–1963 fabrykę opuściło 26 282 sztuki.

Widzowie będą mieli okazje zajrzeć pod maskę silnika C-325. 

W programie ponadto:

Prezentacja silnika spalinowego S – 60

Opracowany przez Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego w Andrychowie polski silnik wysokoprężny, czterosuwowy o mocy 11 KM. Produkowany był w latach 50. XX w. a stosowany był głównie jako silnik napędowy maszyn rolniczych: młocarni, prądnic i pras.

Wyświetlanie archiwalnych filmów dokumentalnych z zasobów Muzeum dotyczących w/w obiektów. Filmy pochodzą z lat 50. XX w. i zostały zdygitalizowane. Obejrzymy:

  • obsługę silnika spalinowego S-60
  • mała młocarnię
  • codzienną eksploatację ciągnika Ursus C-325
  • narzędzia współpracujące z ciągnikiem Ursus C-325
  • codzienny przegląd ciągnika Ursus, a także…
  • intrygujący dokument zatytułowany: „Pechowy dzień pana kierownika”

Uzupełnieniem pokazów będzie sprzedaż całych bochenków chleba wypieczonych w piecach chlebowych (od godz. 12.00), „wysiłkowy” konkurs dla dorosłych – toczenie opony Ursusa oraz tematyczny quiz rodzinny.

Zapraszamy na nasz pokaz przygotowany w pełnym asortymencie tonów i barw oddających niepowtarzalny klimat historycznych maszyn rolniczych!

Wczytuję mapę...

Lista wydarzeń z kategorii

Redaktor: Weronika Gospodarek
Opublikowano: 25 lipca 2020