MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Paź 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Pokazy w Szreniawie

zdjęcie golenia owcy
Pokazy w Szreniawie

Kategoria: Edukacja

Data: 05 Wrz 2020 - 06 Wrz 2020

Czas: 12:00 - 16:00

Miejsce: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

zdjęcie golenia owcy

Serdecznie zapraszamy w dniach 5 i 6 września br. do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie na weekend pokazów „Owca w roli głównej”, tym razem dedykowany zwyczajom i tradycjom związanym z hodowlą owiec i pozyskiwaniem runa owczego. Owce to zwierzęta, od których otrzymujemy nie tylko mleko, ale przede wszystkim chroniącą przed zimnem wełnę. Wełna owcza, zwana runem, służy do wyrobu wysokiej jakości  tkanin, dzianin i włóknin. Owce powinny być strzyżone przynajmniej raz w roku z tego względu, że po zdjęciu runa produkują lepszą wełnę. Zwykle owce strzyże się dwa razy – na wiosnę i jesienią. Strzyża owiec odbywa się zawsze przed planowanym wykotem, z uwagi na wyższą jakość wełny i dobrostan zwierząt. Podczas wykotów, z uwagi na stres, jaki przeżywają owce, wełna staję się rzadsza i gorszej jakości. Ponadto gdy maciorki produkują mleko, emitują większa ilość ciepła, które nie może się przedostać przez grubą warstwę wełny. Zwierzętom po wykocie ze zdjętym runem jest bardziej komfortowo, ponieważ nie przegrzewają się.

               Z uwagi na to, że w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił znaczny spadek pogłowia owiec w Polsce, chcielibyśmy przypomnieć zwiedzającym o wymierającym zawodzie strzygacza i pokazać, jak strzyżenie runa odbywa się dziś. Pokażemy również, w jaki sposób z runa owczego powstaje wełna do wyrobu ciepłych tekstyliów. Gwarantujemy, że podczas pokazu przędzenia wełny na kołowrotku nikt nie zakłuje się wrzecionem. To nie bajka o śpiącej królewnie, na pewno nie zaśniemy, za to dużo będzie się działo. Podczas prezentacji w muzeum pokażemy owce różnych ras – wrzosówkę, owcę romanowską oraz polską owcę górską. Nasi goście będą świadkami jesiennej strzyży owiec, a następnie zobaczą, co dzieje się z runem owczym, zanim stanie się ciepłym szalikiem, sweterkiem lub dywanikiem. Z gotowej wełny będziemy tkać na krośnie piękne tkaniny, szydełkować oraz robić na drutach wełniane tekstylia. W archiwalnym kinie zobaczymy filmy na temat tradycji wypasania i strzyżenia owiec. Wizyta w muzeum będzie tez okazją do przypomnienia sobie o tradycji wyrabiania pysznych i zdrowych serów owczych. Będzie można również nabyć  niepowtarzalne drobiazgi z wełny ręcznie wyrabiane na drutach i szydełku.

Pamiętajmy, że trwa pandemia, więc podczas pokazów w Szreniawie starajmy się wszyscy o zachowanie odpowiedniego dystansu, a gdy to konieczne, prosimy o założenie maseczki.

DO ZOBACZENIA W SZRENIAWIE!

„Owca w roli głównej”

Miejsce: plac muzealny

05-06. 09 br. godz. 12.00-16.00

W programie:

– pokaz strzyżenia owiec

– pokaz przędzenia wełny na kołowrotku

– pokaz tkania na krośnie

– pokaz wyrobu tekstyliów wełnianych na drutach i na szydełku

– projekcja filmów archiwalnych: „Pielęgnacja wełny i strzyża owiec”, „Wypas owiec w Tatrach”

– stanowiska handlowe z rękodziełem.

W sobotę i niedzielę Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-18.00.

W soboty wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Wczytuję mapę...

Lista wydarzeń z kategorii

Redaktor: Weronika Gospodarek
Opublikowano: 5 września 2020