Weekend Cysterski – Połączeni z Przeszłością

Data: 27 lip 2024 - 28 lip 2024

Czas: 10:00

Miejsce: Klasztor Cysterek w Owińskach

Weekend Cysterski – Połączeni z Przeszłością, czyli plan doskonały na spędzenie wolnego czasu na zabawie i poznawaniu historii.

Serdecznie zapraszamy małych i dużych na niezwykłe wydarzenie – “Weekend Cysterski – Połączeni z Przeszłością”, które odbędzie się 27-28 lipca w Owińskach. Spotkanie to jest wyjątkową okazją do tego, żeby przenieść się w czasy panowania cysterek na terenie Owińsk i odkryć bogate dziedzictwo Zakonu Cystersów.

W programie wydarzenia:

27 lipca

godzina 10:00 Duchowe i materialne dziedzictwo Zakonu Cystersów z Owińsk. Wykład Marka Budziszewskiego połączony z oprowadzaniem po klasztorze w Owińskach (wcześniejsze zapisy: naszepodworko@poczta.fm).

28 lipca Biesiada Cysterska przy kładce pieszo-rowerowej w Owińskach

Od godziny 13:00 przeniesiemy się w czasy, kiedy Owińska znajdowały się pod panowaniem Cysterek. Dowiemy się jak zrobić ciasto na pierniki na bazie lokalnego składnika, czyli potaszu czy potażu (a może pisownia nie ma tu znaczenia), który jest naturalnym środkiem spulchniającym pierniki. Mobilne piece, pozwolą nam zobaczyć, jak ciasteczka były wcześniej wypiekane. Posłuchamy o hodowli czerwca polskiego i zobaczymy, jak barwione były tkaniny. Ponadto zaprosimy do udziału w warsztatach: czerpania papieru, kaligrafii, malowania toreb – cysterskie pejzaże, bicia monet, tworzenia ziołowych wywarów leczniczych, warsztatów powroźniczych. Zaprosimy także na pokazy machin oblężniczych, turniej łuczniczy, zwiedzanie namiotu wojów oraz do odwiedzenia kramów z różnościami.

Ponadto w programie:

godzina 16:00 – koncert zespołu Dziwoludy

godzina 17:30 – koncert zespołu Swoi

godzina 18:30 – przemarsz Orszaku Cysterskiego spod kładki pieszo-rowerowej w Owińskach do kościoła św. Jana Chrzciciela w Owińskach.

godzina 19:00, kościół św. Jana Chrzciciela w Owińskach – projekcja filmu Cysterskie tchnienie – połączone przeszłością w reżyserii Agnieszki Wolniewicz i Łukasza Sebariusza

Organizatorami wydarzenia są: Koło Gospodyń Wiejskich „Potaszanki”, ZHP Hufiec Czerwonak im. Wojska Polskiego, Fundacja Nasze Podwórko realizująca projekt Cysterskim Śladem, Gminny Ośrodek Kultury „Sokół”.

Projekt został objęty honorowym patronatem Starosty Poznańskiego – Jana Grabkowskiego.

Partnerami Projektu są: Gmina Czerwonak, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku.

Projekt jest współfinansowany przez: Narodowe Centrum Kultury, Powiat Poznański i Gminę Czerwonak.

Plakat Połączeni z przeszłością

Redaktor: Natalia Siejek