MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< gru 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Wystawa w V.A. Gellery

Afisz wystawy
Wystawa w V.A. Gellery

Kategoria: Kultura i sztuka

Data: 04 lis 2021

Czas: 18:00

Miejsce: VA Gallery Poland

Wystawa „Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” Miry Smerek – Bieleckiej

 

Afisz wystawy

 

Wystawa „Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” Miry Smerek – Bieleckiej, to zaproszenie do iluzorycznego świata malarstwa, którego poetyka nastraja do wspomnień i refleksji. Twórczość Artystki traktuje o czasach minionych i o uczuciach z nimi związanych. Autorka  zatrzymuje się na chwilę, przygląda tym uczuciom i przelewa je na płótno, zapraszając nas do jak najszerszego uczestnictwa w kreacji artystycznej.

Wystawa obejmuje 32 obrazy, pełne niedopowiedzeń, metafor i symboli oraz trzy motywy twórczości. Pierwszy to kompozycje figuratywne z kobietami w roli głównej, których świat, Artystka odważnie obnaża, nieustannie podejmując próby ich zrozumienia. Bohaterki jej płócien są delikatne, eteryczne niczym zjawiskowe nimfy, ale też zdecydowane, drapieżne i bezwzględne w dążeniu do celu.

Drugi wątek, to prace z cyklu “Walizki” z zamkniętymi w nich opowieściami. Można w nich przechowywać swój życiorys złożony z kompletu przedmiotów, najważniejszych atrybutów tożsamości i mieć go zawsze pod ręką, w gotowości do podróży.

Trzeci wątek związany jest z podróżami Artystki, to wspomnienia między innymi z Bretanii.

Tajemnice i zagadki, którymi nasycona jest twórczość Artystki, zostają skrzętnie ukryte za parawanem, w walizce, czy wnętrzu pełnym lalek, klaunów i pierrotów. W jej twórczości widać także zafascynowanie człowiekiem, jego wnętrzem, problemami natury emocjonalnej w relacjach międzyludzkich i z otoczeniem. Odważnie pokazuje świat ludzkich – głównie kobiecych przeżyć, lęków, obaw, nastrojów.

W sztuce istnieje triada: twórca, dzieło, odbiorca. Zapis na płótnie uczuć i emocji Miry Smerek – Bieleckiej jest ekstraktem subiektywnych odczuć i przeżyć Artystki. Przedstawia jednoczesną wizję rzeczywistości i ułudy, postrzeganych przez pryzmat jej wrażliwości. Jest zaproszeniem do świata imaginacji i zanurzenia się w nim z zachowaniem indywidualnej perspektywy. Dzieło ma za zadanie wzbudzić emocje u odbiorcy. Zachwycić, porwać i wzruszyć. Poruszyć ducha.

„Między rzeczywistością z jednej strony, a punktem gdzie umysł styka się z rzeczywistością istnieje strefa pośrednia, tęczowa krawędź gdzie rodzi się piękno, gdzie dwie różne powierzchnie mieszają się i stapiają przynosząc coś, czego nie jest w stanie dać życie: w tej przestrzeni mieści się cała sztuka i cała magia.” Donna Tartt

Niech dzieła prezentowane na wystawie „Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” powiodą nas tą drogą, do tajemnych zakamarków krainy artystycznych uniesień. Niech staną się zaproszeniem do wielopoziomowej kontemplacji sztuki. Niech niosą radość i zachwyt.

Tekst wprowadzający do wystawy: Natalia Majrzchak

Wczytuję mapę...

Lista wydarzeń z kategorii

Redaktor: Weronika Frąckowiak
Opublikowano: 4 listopada 2021