MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Farida w Dworze Skrzynki

Sopot, rok 1970 – Polska w głębokiej komunie, a na scenie Opery Leśnej drobna, eteryczna, włoska piękność, której głosu nie sposób zapomnieć. Farida! Śpiewała przejmująco “Pensami stasera” – opowiadając o wielkiej i zarazem niemożliwej miłości. Na festiwalu Farida otrzymała Nagrodę Dziennikarzy. A na widowni uważni widzowie obserwowali reakcje Czesława Niemena i … zaczęli plotkować.

Dziś już nie jest tajemnicą, że tych dwoje artystów połączyło ogromne, romantyczne i nierealne w tamtych czasach uczucie. Farida i Czesław Niemen wzięli nawet symboliczny ślub w Zakopanem, ale z czasem ich drogi artystyczne i życiowe rozeszły się. Każde kontynuowało swoje kariery – Farida w słonecznej Italii, a Czesław Niemen przemycając za żelazną kurtynę zupełnie inne wizje muzyczne.

Farida zdobyła wielką popularność w krajach byłego RWPG, a w tamtych czasach jej winylowa płyta z charakterystyczną pomarańczową okładką była prawdziwym rarytasem. Wielokrotnie odwiedzała Polskę, została nawet w 2022 odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej oraz za rozwijanie polsko-włoskiej współpracy kulturalnej. U Faridy został do dziś wielki sentyment do Polski i polskiej publiczności.

Jak wielki? Będzie się można przekonać o tym osobiście już w sobotę 25 listopada o godz. 18.30 w Skrzynkach. Dwór Skrzynki zaprasza bowiem na wyjątkowy, kameralny recital włoskiej piosenkarki. Cześć utworów artystka zaśpiewa przy akompaniamencie poznańskiego pianisty Michała Szóstka. Bilety w cenie 30 zł można kupować on-line na stronie internetowej w zakładce Bilety. Ilość miejsc ograniczona.

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 listopada 2023