Festiwal PodróŻyj w Mosinie

W dniach 14-15 czerwca odbędzie się druga edycja Festiwalu Opowieści Podróżniczych PodróŻyj w Mosinie. Tym razem festiwal będzie trwał dwa dni. – Nasi goście opowiedzą o podróżowaniu w pojedynkę i z dzieckiem, samochodem, ale również pieszo i rowerem. Posłuchamy historii z różnych zakątków świata, od Ameryki Południowej, przez Europę po Afrykę. Miłośnicy górskich wędrówek też znajdą coś dla siebie. Oprócz opowieści o Łuku Karpat, przeniesiemy się w najwyższe szczyty świata – informują organizatorzy, którzy kładą duży nacisk na formę prezentacji podróżniczych.

Jak sugeruje nazwa Festiwalu to opowieści z podróży grają tu ogromną rolę. Ustne i bezpośrednie przekazywanie historii angażuje zarówno tego, który opowiada, jak i słuchacza. To opowieści, jak żaden inny przekaz, uruchamiają emocje i pobudzają wyobraźnię. Mają też rolę inspirującą – do refleksji, przemyśleń, a w końcu do działania. Festiwal ma również na celu aktywizację lokalnej społeczności, czy poprzez uczestnictwo w warsztatach i prelekcjach podróżniczych, ale również poprzez wspólne działania. Tworzony jest przez lokalne, oddolne inicjatywy społeczne: Stowarzyszenie PodróŻyj, Jadłodzielnię Mosina, Calluna Trip czy Wolontariat WPN i odbywa się przy wsparciu Mosińskiego Ośrodka Kultury. To przykład komunikatywnej i sprawnej współpracy stowarzyszeń i wolontariatów z instytucjami kultury.

Tegoroczna edycja jest szerzej rozbudowana w formie niż poprzednia. Oprócz opowieści uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych “Widzieć więcej” i ekologicznych “Less waste w podróży”. Dla tych, którzy chcą bardziej poznać Mosinę, organizatorzy przygotowali nietypowy spacer z przewodnikiem, który pozwoli odkryć mniej lub bardziej znane ciekawostki o mieście. W sobotni ranek na terenie Mosińskiego Ośrodka Kultury wolontariusze stworzą pierwszy w Mosinie ogród społeczny. Będzie on nie tylko zielonym miejscem na terenie Ośrodka Kultury, ale również przestrzenią edukacji ekologicznej dla dorosłych i dzieci.

Podczas spotkania “Baśń ze świata” najmłodsi uczestnicy Festiwalu będą mogli wysłuchać opowieści ze świata, do której własnoręcznie tworzyć będą ilustracje. W ramach Festiwalu odbędą się również zajęcia dla dzieci oraz spotkanie w Wielkopolskim Parku Narodowym. Informacje o zapisach na warsztaty i spotkanie z Krzysztofem Wielickim dostępne są na stronie https://callunatrip.pl/podrozyj  oraz na https://www.facebook.com/FestiwalPodroZyj Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie PodróŻyj, Calluna Trip, Mosiński Ośrodek Kultury i Jadłodzielnia Mosina. Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Mosina i powiatu poznańskiego. Udział w Festiwalu jest bezpłatny a na miejscu będzie można skorzystać z darmowego, prymitywnego pola namiotowego.

Opublikowano: 7 czerwca 2024