MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Filantrop o kongresie

„Świat jaki poznaje niewidomy to świat przypadków bez ciągłości, pojawiający się niespodziewanie i tak samo znikający. Składany w dłonie i tak samo wyjmowany z nich przez ludzi widzących, którzy decydują o tym, co z tego świata udostępnić niewidomemu”.

Te słowa, autorstwa profesora Bogusława Marka, usłyszeli uczestnicy I Wielkopolskiego Kongresu Rodziców Dzieci Niewidomych, który odbył się w sobotę 18 października na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych imienia Synów Pułku w Owińskach.

Kongres pod hasłem „Niezwykli rodzice niezwykłych dzieci” zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Poseł na Sejm RP Bożena Szydłowska.

Starosta poznański Jan Grabkowski podkreślił, że w pracy z dziećmi z dysfunkcjami narządu wzroku istotne jest nie tylko zaplecze merytoryczne: wyposażenie placówki, pomoce dydaktyczne, przystosowanie obiektu, ale w szczególności wrażliwość na specyficzne potrzeby ucznia, zrozumienie i serce.

W spotkaniu uczestniczyła m.in. radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Maria Grabkowska, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak, dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON Grzegorz Naranowicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu Elżbieta Bijaczewska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności Mariola Kokocińska. Z różnych stron Polski przyjechali rodzice dzieci niewidomych, a także dorosłe osoby z ograniczeniami narządu wzroku.

– I Wielkopolski Kongres Rodziców Dzieci Niewidomych to przedsięwzięcie, które swoim zakresem ma objąć pomoc dla rodziców. To również szansa na publiczną debatę i wspólne wypracowanie rozwiązań, które pomogą usprawnić proces rewalidacji oraz rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami wzrokowymi – powiedziała dyrektor SOS-W w Owińskach Maria Tomaszewska.

Dyrektor Centrum Rehabilitacji w Polskim Związku Niewidomych Elżbieta Oleksiak zwróciła uwagę na brak bazy polskich placówek z informacjami, gdzie i jaką pomoc mogą otrzymać rodzice niewidomych i słabowidzących dzieci. Oleksiak scharakteryzowała potrzeby małych dzieci, starszych, młodzieży w wieku szkolnym, osób dorosłych i seniorów. Owe potrzeby są różne u każdej z grup i wymagają interdyscyplinarnego wsparcia.

– Dysponujemy programem rehabilitacji w zakresie orientacji i poruszania się niewidomych (tzw. program Harleya), oregońskim programem rehabilitacji, rozwojowym programem percepcji dotykowej i rozpoznawania liter brajlowskich, programem rozwijania umiejętności posługiwania się wzrokiem oraz innymi. Programy są dostępne w Polskim Związku Niewidomych – mówiła.

Prelegentka zwróciła uwagę na poważne braki w zakresie edukacji i rehabilitacji dzieci niewidomych, m.in. brak możliwości zapewnienia wystarczającej ilości zajęć rehabilitacyjnych, brak spójnego systemu, który gwarantowałby uczniom z uszkodzonym wzrokiem zaopatrzenie w podręczniki, pomoce edukacyjne, sprzęt rehabilitacyjny zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zaznaczyła także, że konieczne są zmiany w zapewnieniu świadczeń rodzinnych osobom rezygnującym z pracy w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Podczas I Wielkopolskiego Kongresu Rodziców Dzieci Niewidomych w SOS-W w Owińskach zrodziło się wiele ciekawych spostrzeżeń i dyskusji, które niewątpliwie pozwolą podejmować kolejne, równie istotne, inicjatywy integrujące środowisko rodziców wychowujących dzieci z dysfunkcjami wzrokowymi.

Rodzice zwiedzili Ośrodek, znajdujący się na jego terenie pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i muzeum tyflologiczne. Spotkali się z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Tekst i zdjęcia: Karolina Kasprzak („Filantrop Naszych Czasów”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 października 2014