MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Finał literackiego festiwalu

miedzianka po drodze

Każda podróż znajduje w końcu swój kres. Tak było i w tym przypadku. Po wizycie w sześciu miastach i pokonaniu blisko 700 kilometrów karawana wędrownego festiwalu literackiego Miedzianka Po Drodze dotarła do Sierosławia w Gminie Tarnowo Podgórne. Finał imprezy – jak w dobrym westernie – rozpoczął się w samo południe, a festiwalowe wydarzenia trwały aż do późnego wieczora.

Do Sierosławia miłośnicy literatury przyjechali na zaproszenie Fundacji Instytut Reportażu, Gminy Tarnowo Podgórne oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Dla końcowego przystanku imprezy bazą stał się park dworski z prawdziwym sercem festiwalu, czyli namiotem, w którym odbywała się większość spotkań. Obok stanęła mobilna księgarnia, foodtruck, kino letniei strefa dziecięca. Nawiązując do wędrownej formuły przedsięwzięcia organizatorzy zadbali, by w mediach społecznościowych pojawiały się filmy i relacje z trasy, pokazujące najciekawsze miejsca po drodze do Sierosławia: wieżę ciśnień w Śremie, zamek w Kórniku i Arboretum Kórnickie, pałac w Rogalinie, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie czy Tarnowskie Termy.

Finałowy dzień festiwalu rozpoczął się od spotkania z Małgorzatą Rejmer, laureatką Paszportu Polityki. Rozmowa w dużej mierze dotyczyła Albanii i różnych traum, jakich doświadczają mieszkańcy tego kraju. Przy okazji można było wysłuchać niepublikowanych fragmentów nowej książki czytanych przez samą autorkę. Później przyszedł czas na rozmowę o związkach poezji i przyrody z twórcami podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dybą Lach, Filipem Springerem i Julią Fiedorczuk. Wśród festiwalowych tematów pojawiły się też przeżycia związane z wojną i sytuacja ukraińskiego środowiska literackiego, o czym opowiedziała Poliny Kuczynskaja.

Po zakończeniu tego spotkania publiczność stanęła przed trudną sztuką wyboru pomiędzy odbywającymi się równolegle lekcją poezji z Julią Fiedorczuk oraz spotkaniem z Martą Grzegorczyk z Greenpeace Polska. Na szczęście kolejne punkty programu znów zgromadziły wszystkich pod festiwalowym namiotem, gdzie o swoich debiutanckich książkach opowiadali Jakub Sieczko (całkowity debiutant) i Marcin Meller (doświadczony reportażysta, w tym roku debiutował jako autor powieści).

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty ekologiczne dla dzieci pod egidą Naszej Księgarni i Etnowarsztatów. W ramach kina letniego Fundacji Deloitte Polska przedpremierowo zaprezentowano filmy zrealizowane w ramach projektu „Art Thinking – myślenie sztuką”. Równolegle do festiwalowych wydarzeń w Sierosławiu w pobliskim Pałacu Jankowice odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach programu Be.Eco Fundacji Deloitte Polska. Dyrektorzy i nauczyciele szkół z Gminy Tarnowo Podgórne pod kierunkiem eksperta z Fundacji Digital University poszukiwali sposobów na to „Jak zrozumieć bioróżnorodność i kształtować wrażliwość ekologiczną”.

Wieczór w Sierosławiu był czasem różnorodnych doznań artystycznych. Teatr Improwizowany Klancykna żywo odnosił się do tekstów wybranych (i odczytanych) przez Mariusza Szczygła. Brawurowo zagrane sceny wzbudziły wśród publiczności prawdziwe salwy śmiechu. Później dla odmiany przyszła pora na refleksyjny koncert Michała Zygmunta – artysty, który zbiera i miksuje dźwięki Odry. Dzień pełen wrażeń zakończyła wieczorna sesja głośnego czytania z udziałem autorów – gości festiwalu. Fragmenty swojej książki przeczytał również Michał Krzyżaniak – dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, a poezję zaprezentowała Grupa Teatralna z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym pod kierunkiem Grażyny Smolibockiej.

Plenerowa, niespieszna, wręcz piknikowa formuła festiwalu sprzyjała spokojnemu, bliskiemu kontaktowi publiczności z zaproszonymi gośćmi. Przerwy między kolejnymi spotkaniami były okazją, by zaopatrzyć się w książki w mobilnej księgarni, zdobyć autograf i zwyczajnie zamienić parę zdań z autorami, gośćmi Miedzianki Po Drodze. Park przy dworku w Sierosławiu sprawdził się znakomicie jako przestrzeń kameralnego święta literatury i z pewnością będzie gościć podobne wydarzenia w przyszłości.

Autor: Piotr Basiński
Zdjęcia: Piotr Basiński, Gmina Tarnowo Podgórne

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 września 2022