MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Firmy nie poddały się pandemii (10.06.2021)

logotyp wyborcza.pl nowe

Startup wspomagający leczenie nowotworów, firma związana ze sprzętem medycznym, sprzedawca najlepszych wyrobów z drewna, a także pionierzy w przemyśle poliuretanów – to najważniejsi laureaci tegorocznego Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości.

Konkurs organizowany przez powiat poznański wszedł w dorosłość. W historycznej sali Bazaru, gdzie w XIX w. wielkopolscy organicznicy przygotowywali strategię oporu przeciwko pruskiemu zaborcy, wręczono nagrody w 18. edycji tego prestiżowego konkursu. Mimo pandemii, wzrastającego bezrobocia i lockdownu sporo firm z terenu metropolii poznańskiej udowodniło w minionym roku, że nawet w czasach kryzysu gospodarczego potrafią skutecznie walczyć na rynku. – Muszę powiedzieć” “uff, udało nam się”. Jesteśmy pierwszymi, którzy zorganizowali takie spotkanie. Sami wiemy, jak ciężko znieśliśmy pandemię – a ci, którzy chorowali, jeszcze ciężej – nie krył wzruszenia Jan Grabkowski, starosta poznański, szef kapituły konkursowej, który sam wygrał walkę z koronawirusem.

Początki konkursu sięgają ubiegłej dekady. To wtedy starosta z ówczesnym prezydentem Poznania, Ryszardem Grobelnym chcieli wyłonić i nagrodzić najlepszych przedsiębiorców z miasta i powiatu. – Po 16 latach nasz partner miasto wycofało się z tego projektu. Ale razem z kapitułą podjąłem jednoznaczną decyzję, że kontynuujemy to przedsięwzięcie. Tym bardziej się cieszę, że tu jesteśmy – mówił Grabkowski i jako co roku podkreślał rzecz najważniejszą: uczestnictwo w tym konkursie nic nie kosztuje. Trzeba tylko poddać się fachowej ocenie specjalistów z firmy doradczej Grant Thornton. A od dwóch edycji wyróżnienie trafia do firm z całej metropolii poznańskiej.

– Mimo pandemii zgłosiło się wiele firm i to jest nasza wielka radość. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że ludzie z tego terenu są pracowici, bogobojni – ale bez przesady – i przede wszystkim są otwarci na różnorodność. Bo jesteśmy Europejczykami i te wartości, które nam Europa przekazała, doceniamy i będziemy o nie walczyć – zapewniał starosta. Choć pandemia dotknęła wiele branż gospodarki, to ostatecznie firmy z okolic Poznania obroniły się. Liczba podmiotów wzrosła ostatnio o 20 tys. i dzisiaj na terenie miasta i powiatu działa ok. 170 tys. firm. – Idea konkursu jest prosta: nam zależy, by te firmy mogły się pokazać – podsumował Grabkowski.

Jak co roku nagrody wręczono w czterech kategoriach. Najlepszym start-upem uznano firmę MNM Diagnostic, która wspiera walkę z nowotworem. Zajmuje się m.in. sekwencjonowaniem genomu guza pacjenta. Dzięki temu można zidentyfikować genetyczne przyczyny nowotworów. – Zawsze wiedziałem, że Poznań jest miastem gospodarczym – mówił Piotr Zawadzki z MNM Diagnostics. – My wysyłamy do USA algorytmy sztucznej inteligencji. Wierzę, że z Poznania wyjdą kolejne nowe technologie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała KPMP Solutions, spółka z branży drogowej.

Tytuł lidera w kategorii Mikroprzedsiębiorca uzyskała spółka Medikol Healthcare, zajmująca się m.in. projektowaniem pracowni RTG i ich serwisowaniem. – Jestem pierwszy raz na tej scenie, ale nie ostatni. Mam nadzieję także za rok spotkać się w tym wyśmienitym gronie. Takie wyróżnienie dopinguje do dalszej pracy – zapewniał Grzegorz Kołodziej, prezes zarządu. Wyróżnienia otrzymały HMC Internet Solutions Marcin Hankiewicz, 3Mindset, Arbatech.

W kategorii Mały Przedsiębiorca kapituła doceniła firmę Drewno Gamrat Grzegorz Marek, która od 2004 r. zajmuje się sprzedażą najlepszych wyrobów z drewna stosowanych w budownictwie i branży meblowej. W tym przypadku wyróżnienia otrzymały: SEMPIRE oraz Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju. Wreszcie najlepszym Średnim Przedsiębiorcą uznano spółkę Polychem Systems Sp. z o.o. – Nasz sukces to zasługa wspaniałej załogi. Przychodzą do nas absolwenci z Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Poznańskiej i z nami zostają. To jest dla nas bardzo ważne – mówił Jerzy Rogalski, prezes firmy, która jest pionierem w przemyśle poliuretanów. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Zakłady Usługowe Zachód, FIBAR Group SA, Fabryka Armatur Swarzędz oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej PIOTROWSKI.

Wszyscy liderzy otrzymali statuetki oraz dyplomy. Mają też prawo do posługiwania się w korespondencji i w promocji Znakiem i Tytułem Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości przez trzy lata. Fundatorami nagród dodatkowych byli w tym roku: Międzynarodowe Targi Poznańskie, PKO Bank Polski, Uniwersytet Ekonomiczny i UAM, Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej oraz Fundacja UAM Poznański Park Naukowo-Technologiczny, a także Grant Thornton i portal Flexi.pl.

Gazeta Wyborcza Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 czerwca 2021