MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Folklor w dziecięcym wydaniu

Regionalny Dziecięcy Przegląd Pieśni Ludowej „Kukułeczka”

Regionalny Dziecięcy Przegląd Pieśni Ludowej „Kukułeczka” każdego roku potwierdza, że maluchy i młodzież chętnie sięgają po folklor. W Tulcach odbyła się właśnie jego trzynasta edycja. W imprezie, którą wsparł powiat poznański udział wzięli uczniowie z całej Wielkopolski.

– To wspaniałe, rozśpiewane wydarzenie. Serce rośnie, gdy dzieci wykonują nasze piękne pieśni ludowe. Naszym celem jest popularyzacja polskich pieśni ludowych i przyśpiewek z Wielkopolski. Tym bardziej, że nasz region w tym temacie ma się czym pochwalić. I stąd pojawił się pomysł, aby taką imprezę zorganizować. Jak widać, pomysł się przyjął, bo każdego roku liczba dzieci występujących w Zespole Szkół w Tulcach rośnie – zapewniają organizatorzy wydarzenia ze Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”

W „Kukułeczce” młodzież szkolna rywalizuje w trzech różnych kategoriach wiekowych. Jest też podział na solistów i zespoły wokalne. Występy małych artystów ocenia profesjonalne jury, którego zdaniem poziom imprezy z roku na rok rośnie. W tym roku wśród solistów pierwsze miejsca zajęły Maja Skorupińska ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie, Marianna Koza ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim oraz Marta Wosińska ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

W kategorii zespoły najlepsze okazały się grupy wokalne ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Lesznie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach oraz z Zespołu Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie. Oprócz konkursu dla uczestników przygotowano jeszcze szereg innych atrakcji. – W przerwie była prezentacja stroju bamberskiego, nauka tańców wielkopolskich, a także konkurs wiedzy o powiecie poznańskim – zapewniają organizatorzy ze Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”.

Zdjęcia: Jerzy Kot – Stowarzyszenie „Otwórz się na folklor” Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 listopada 2024