MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Folklor z różnych stron świata

Już po raz dziewiętnasty w Lusowie, w ramach Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, zobaczymy zespoły polskie i zagraniczne. To sierpniowe święto folkloru pełne będzie muzyki, tańców i niezwykłych barw – za sprawą zespołów z Algierii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Macedonii i Słowacji i Ukrainy. Rzecz jasna, jak dotychczas, nie zabraknie zespołów z powiatu poznańskiego i zaproszonych przez nich gości. Wystąpią: Zespół Folklorystyczny “Goślinianie”, Zespół Pieśni i Tańca “Chludowianie” wraz z grupą folklorystyczną Barwy Podola z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca “Lusowiacy” oraz Zespół “Przełomiacy” z gminy Bardo (gmina partnerska Tarnowa Podgórnego). Powiatowy Przegląd jest współfinansowany ze środków powiatu poznańskiego.

Przegląd tradycyjnie poprzedzą Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne, które rozpoczną się uroczystą mszą św. o godzinie 10.30. Bezpośrednio po niej swój nowy obrzęd dożynkowy zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca “Lusowiacy”. Dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie, Lusowo odwiedzą zespoły biorące udział w Festiwalu Sztuki Ludowej. Po raz pierwszy zobaczymy folklor algierski. Zaprezentuje go Association culturelle les couleurs d’Algérie. To grupa młodych ludzi, która w swoim repertuarze ma rytmiczną muzykę i pieśni tradycyjne z całejAlgierii.

Białoruś reprezentować będzie zespół Guda. Jest to jeden z bardziej tam znanych zespołów ludowych. Powstał w latach 90-tych. Jego repertuar stanowią pieśni rytualne i tańce ludowe. Członkowie zespołu współpracują z muzykologami etnicznymi i folklorystycznymi, by odkrywać zapomniane już pieśni i tradycje ziemi białoruskiej. Tym samym stale poszerzają i wzbogacają swój repertuar. Folklor grecki przybliży nam The Cultural Association of Drama “Our Origins”. Zespół został założony w 1991 roku. W jego skład wchodzi aż 130 osób w wieku od 5 do 50 roku życia, tworząc kilka grup tanecznych. Zespół pielęgnuje i propaguje bogate dziedzictwo kulturowe tego kraju.

Do Lusco ó Fusco to grupa z Hiszpanii, a dokładnie z Galicji. Powstała w 1985 roku. Prezentuje tradycję i kulturę swojego regionu. Grupa ma charakter międzypokoleniowy, występują w niej całe rodziny. Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, a najstarszy 60. The folk ensemble “Orce Nikolov” to macedońska grupa ze Skopje z ponad 70-letnia tradycją. Promuje sztukę ludową swojego kraju przez tańce ludowe, pieśni, muzykę i tradycyjne stroje. Słowację reprezentować będzie zespół The folklore ensemble ČAČINARE. Powstał on w 2009 roku. Działa w miejscowości Spišská Nová Ves, po łożonej we wschodniej części kraju, stolicy regionu Spisz. Jest to młoda grupa, ale jej członkowie mają bogate doświadczenie, gdy idzie o taniec ludowy, występy i festiwale. Wszyscy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych regionu. Obecnie zespół liczy około 50 członków.

Z Ukrainy przybędzie Zespół Tańca Ludowego “Politechnika” Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy. Powstał w 1946r. Zespół otrzymał wiele nagród na krajowych jak i międzynarodowych festiwalach. Spotkania z publicznością to dla nich okazja by pokazać miłość do ojczystej ziemi i opowiedzieć o bogactwie ludzkiej duszy i wiecznej miłości. Obecnie zespół tworzy ponad 60 studentów, profesorów i absolwentów uniwersytetu. Hiszpanię zachodnią reprezentować będzie The Cultural Association “Salmorena Losareña”. Zespół powstał w 1993 roku w Losar, w miejscowości położnej w regionie Vera. Prezentuje pieśni i tańce z całego regionu Estremadury. Grupę tworzy 40 dorosłych i 25 dzieci. Zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, który co roku odbywa się w Losar.

Czeka nas więc niezwykle barwne widowisko, mieszanka kolorów, dźwięków i kultur z różnych stron świata. Warto wpisać do swojego kalendarza: Przegląd Zespołów Folklorystycznych, 26 sierpnia (niedziela), Lusowo, plac przy kościele, godzina 10.30. Wstęp wolny.

Autor: Karina Biała

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 sierpnia 2018