MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Głosujmy na drzewo roku

Cypryśnik błotny

W centralnej części kórnickiego arboretum, na brzegu wilgotnej łąki rośnie jedno z najsłynniejszych drzew tamtejszego parku – cypryśnik błotny. Drzewo to zostało zgłoszone do konkursu “Drzewo Roku 2021” i znalazło się w finałowej szesnastce kandydatów do tego tytułu. Zwycięzcę wyłoni głosowanie internautów. Każdy może oddać głos, zachęcamy więc by wesprzeć tę lokalną dendrologiczną dumę. Zwłaszcza, że cypryśnik jako jedyne drzewo z Wielkopolski zakwalifikował się do finału.

– Dodajmy, że to gatunek naturalnie występujący w południowo-wschodniej Ameryce Północnej, gdzie rośnie na bagnach, w dolinach rzek, na terenach zalewowych. Rosnąc w bagnistej glebie wytwarza tzw. pneumatofory, korzenie oddechowe wyrastające z ziemi pod jego koroną, służące do wentylowania systemu korzeniowego, zanurzonego często w wodzie. Jak cypryśnik znalazł się w Kórniku? Za sprawą Tytusa Działyńskiego – twórcy nie tylko przebogatej biblioteki kórnickiej ale również kolekcji drzew i krzewów – informuje Arboretum.

Tytus Działyński, który, jak wynika z jego listów, bardzo lubił cypryśniki błotne, sprowadził w 1845 roku ten gatunek do Kórnika. Posadził w tym okresie kilka drzew cypryśnika, z których do naszych czasów pozostały tylko dwa. Jeden z nich stał się najsłynniejszym drzewem kórnickiego Arboretum i wykształcił widoczne od strony wilgotnej łąki pneumatofory – przypominające „pniaczki” korzenie oddechowe. Niektórzy wierzą, że korzenie te przynoszą szczęście i spełnienie marzeń, szczególnie tych matrymonialnych…

– Młodszych okazów cypryśników jest w Kórniku więcej. Już sami Działyńscy sprowadzali je aż 14 razy, ale ten rosnący na głównej łące jest szczególnie piękny i okazały. Jest to najstarszy i największy okaz tego gatunku w Polsce, liczy sobie około 176 lat! Opisywany był już prawie sto lat temu, w czasie pierwszej inwentaryzacji parku kórnickiego, wtedy jego obwód wynosił 293 cm. Obecnie jest to już 515 cm. Jest to drzewo iglaste, o igłach sezonowych, które jesienią pięknie przebarwiają się na rudo, a później opadają – informuje Arboretum.

Zachęcamy zatem do głosowania na kórnickiego cypryśnika błotnego. Konkurs “Drzewo Roku” jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto Drzewa”, który zachęca do działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Jest to już 11. edycja konkursu. – Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – informują organizatorzy konkursu.

Głosować można do 30 czerwca na stronie: www.drzeworoku.pl

Drzewo Roku Plakat

Zdjęcia: K. Broniewska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 czerwca 2021