MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Gość z Brukseli w Owińskach

wizyta gościa z Brukseli w Owińskach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach odwiedził Wolfgang Münch, zastępca dyrektora ds. Polski, w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej. – Gość chciał porozmawiać na temat tego, jak wykorzystujemy środki unijne. A Ośrodek w Owińskach już trzykrotnie otrzymał dofinansowanie. Dzięki temu mamy tutaj największą na świecie kolekcję map dla niewidomych, a także jedyny w swoim rodzaju Park Orientacji Przestrzennej. Obecne dofinansowanie przeznaczone jest na rewitalizację wnętrz samego Ośrodka – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Co robimy? Odtwarzamy m.in. historyczne układy komunikacyjne i poszczególne sale. Tak to jednak robimy, aby dzieci oraz nauczyciele mieli jak najlepsze warunki do nauki. Przy tej rewitalizacji spotkały nas pewne niespodzianki, bo znaleźliśmy cenne zabytki, które po remoncie będziemy eksponować – dodał. Gościa po Ośrodku oprowadzała także jego dyrektor, Maria Tomaszewska. – Myślę, że Owińska to jeden z najlepszych przykładów na umiejętne wydatkowanie unijnych środków. Co jakiś czas odwiedzają nas zresztą goście z zagranicy i zawsze słyszymy, że jesteśmy wręcz wzorcowym ośrodkiem – stwierdziła dyrektor.

Obecnie na terenie placówki trwają intensywne prace remontowe. – Dzięki temu wszystko będzie odnowione i odświeżone. Będą też nowe instalacje oraz internet we wszystkich salach. A nie muszę chyba nikomu mówić, jak ważny w dzisiejszych czasach jest internet dla młodzieży. Nie zapominamy przy tym o przeszłości. Wiele miejsc, jak choćby dawne wejścia do cel klasztornych, nie zostanie zmienionych. Celem nadrzędnym jest jednak to, aby Ośrodek jak najlepiej służył dzieciom niewidomym oraz słabowidzącym i był jak najlepiej przystosowany do ich potrzeb – dodała dyrektor.

Gość z Brukseli nie ukrywał, że jest pod wrażeniem Ośrodka i prac, jakie są tam obecnie prowadzone. – Trudno, aby było inaczej, ponieważ zabytkowy budynek Ośrodka śmiało można nazwać perłą architektury, a chodząc po Parku Orientacji Przestrzennej od razu widać, że został on stworzony z wielka dbałością i troską o dobro dzieci. Owińska, to moim zdaniem, świetny przykład odpowiedniego wykorzystania funduszy europejskich. Tutaj na miejscu doskonale widać, jak te fundusze mogą pomóc dzieciom z niepełnosprawnościami. Pozwalają im odnaleźć własne miejsce w społeczeństwie, by później wieść samodzielne życie – podsumował Wolfgang Münch.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 października 2018